ABD Temsilciler Meclisi, silah satışına karşı tasarıya onay verdi

ABD Temsilciler Meclisi’nden silah satışına kısıtlama getiren “Kırmızı Bayrak” yasa tasarısına onay

 ABD Temsilciler Meclisi, tehlikeli olabilecek bireylere silah satışını engelleyecek “Kırmızı Bayrak” isimli yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

ABD’de onlarca kişinin vefatına neden olan Texas ve New York’taki silahlı hücumlarının akabinde ABD Kongresi, ülkedeki silah kullanımına yönelik bir ekip yeni düzenlemeler getirmeye devam ediyor. Dün silah satın alma yaşının 18’den 21’e çıkarılmasına yönelik maddeyi onaylayan Temsilciler Meclisi, tehlikeli olabilecek şahıslara silah satışını engellemek için yeni bir yasa tasarısı daha hazırladı.

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, kendisine yahut diğerlerine tehlike oluşturacağı düşünülen bireylerin silahlara erişiminin kısıtlanacağı yasa tasarısı, 202’ye karşı 224 oyla onaylandı. “Kırmızı Bayrak” yasası olarak isimlendirilen yasaya nazaran, bölge mahkemelerine verilen dilekçe doğrultusunda mahkeme yargıcı, tehlikeli sayılan bir kişinin silah satın alması yahut bulundurmasını süreksiz olarak engellenmesine karar verebilecek.

“Bu bireyler için ekseriyetle ikaz işaretleri mevcuttu lakin çok geç olmadan silahları ellerinden almak için hiçbir şey yapılmadı”
Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamadan evvel konuşan Jerry Nadler, tehlikeli sayılan bir kişinin silah satın almasını yahut bulundurmasını süreksiz olarak engellemesine müsaade veren önlemin hayat kurtarabileceğini söz ederek, “Kitlesel silahlı akın olaylarındaki detaylar farklılık gösterebilse de en sık ortaya çıkan sonuç, derin bir rahatsızlık yahut bir çeşit kriz yaşayan birinin bu silahlara kolay kolay erişebiliyor olmasıydı” dedi. Nadler, “Bu şahıslar için ekseriyetle ihtar işaretleri mevcuttu fakat çok geç olmadan silahları ellerinden almak için hiçbir şey yapılmadı. Tasarı, tehlikeli davranışlar sergileyen birinin bir trajediye sebebiyet vermeden evvel ateşli silahlara sahip olmasının yahut satın almasının engellenebileceği mantıklı bir yol sağlıyor” tabirlerini kullandı.

Temsilciler Meclisi üyesi Mike Johnson ise yeni yasa tasarısını eleştirerek, “Mahkemelerin evvelce haber vermeksizin, hatta duruşmaya çıkma ve kendilerini mahkemede savunma hakkı olmaksızın insanlardan silah almasına müsaade verilecek. Bu beşerler silahlarını geri almak için mahkemeye dilekçe verebilecek olsalar da bu gerçeğe uygun bir süreç değil” dedi.

Temsilciler Meclisi, silah satın alma yaşı 18’den 21’e yükseltilmesini onaylamıştı
Temsilciler Meclisi, dün silah satışını düzenleyen bir dizi tedbiri onaylayarak, 21 yaşın altındaki şahıslara silah satışını yasaklayan yasa tasarısını onaylamış, “Çocuklarımızı Müdafaa Yasası” olarak isimlendirilen yasa tasarısı, 204’e karsı 223 oyla kabul edilmişti. Her iki yasa tasarının da yürürlüğe girmesi için evvel Senato’nun onayına akabinde ABD Lideri Joe Biden’ın imzasına muhtaçlığı var.

Uvalde ve Buffola saldırıları
Texas eyaletine bağlı Uvalde’de de 24 Mayıs’ta Robb İlköğretim Okulu’na 18 yaşındaki Salvador Ramos tarafından düzenlenen silahlı taarruzda 19’u çocuk olmak üzere 21 kişi, New York eyaletine bağlı Buffalo kentindeki Top Friendly Market isimli süpermarkete 15 Mayıs’ta düzenlenen silahlı akında ise 10 kişi hayatını kaybetmişti. Kelam konusu taarruzların faillerinin de 18 yaşında olduğu açıklanmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.