ABD tüm F-35’lerin uçuşunu durdurdu

F-35’lerdeki fırlatma koltuklarında yaşanan bir sorun nedeniyle uçuşlarına orta verildiği açıklandı. Buna nazaran acil durumlarda pilotun uçağı terk etmesini sağlayan fırlatma koltuklarının istendiği üzere çalışmadığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu durumun akabinde ABD Hava ve Deniz Kuvvetleri, uçakların havalanmasını erteledi.

Önümüzdeki süreçte F-35 savaş uçaklarının çeşitli testlere tâbi tutulacağı belirtildi.

Yapılan açıklamaya nazaran, fırlatma koltuğunu bir uçaktan ayırmak için kullanılan patlayıcı bir kartuşta sorun olduğu bildirildi. Martin-Baker isimli şirket tarafından üretilen kartuşa sahip fırlatma koltuklarında bu sistemin değiştirilmesi gerektiği söylendi.

ABD’li yetkililer hangi uçaklarda bu sorunun yer aldığını belirtirken bu durumdan etkilenen uçak sayısını ise güvenlik münasebet göstererek açıklamadı.

ABD’nin F-35 jetlerini sattığı ülkeleri de mevzu hakkında bilgilendirildiği belirtildi. Bu sebeptenm dolayı; İngiltere ve İsrail de F-35’lerin uçuşunu erteledi. İsrail, yaşanan olayların akabinde yalnızca özel müsaadeler doğrultusunda F-35 uçaklarının havalanabileceğini açıkladı.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.