ABD’de seçim heyecanı

Eyalette bugün seçmenler başta valilik olmak üzere eyalet başsavcılığı ve öbür lokal konumlar için adaylarını belirleyecek.

Ön seçimlerin, bilhassa eski Lider Donald Trump’ın desteklediği Cumhuriyetçi vali adaylarından eski eyalet meclisi üyesi Geoff Diehl ile daha ılıman ve merkeziyetçi rakibi iş insanı Chris Doughty ortasında çekişmeli geçmesi bekleniyor.

Demokrat Parti’den ise eski eyalet savıcısı Maura Healey, rakibinin haziranda yarıştan çekilmesi ile ön seçime tek başına giriyor.

Healey, bugün ön seçimi kazanacak Cumhuriyetçi aday ile 8 Kasım’da valilik için kozlarını paylaşacak ve kazanması halinde Massachusetts’in birinci bayan valisi olacak.

Massachusetts, Demokrat Parti’nin güçlü kalelerinden biri olmasına karşın son devirlerde valiyi Cumhuriyetçi Parti’den seçmesiyle biliniyor.

Eyalette iki periyottur Cumhuriyetçi Parti’den valilik yapan Charlie Baker, bu devir yarışa girmeyeceğini açıklamıştı.

ABD’de dört eyalet daha ön seçim yapacak

Ara seçimlere kadar ülkede ön seçim yapılacak dört eyalet daha bulunuyor. 13 Eylül’de Delaware, New Hampshire ve Rhode Island, en son olarak 8 Kasım’da Louisiana ön seçim için sandığa gidecek.

Louisiana’da Senato adayını 10 Aralık 2022’de seçeceği için ön seçimler orta seçimin gerçekleşeceği günde gerçekleştirilecek.

Amerikalılar, 8 Kasım 2022’deki orta seçimlerde, Kongrenin Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı, Senatodaki 100 sandalyenin de 35’i için sandığa gidecek.

ABD seçim sisteminde 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi üyelerinin hepsi, biri ABD liderinin seçildiği genel seçimlerde, başkası de orta seçimde olmak üzere her iki yılda bir sandığa gidiyor.

Altı yıllığına seçilen Kongrenin 100 üyeli Senato kanadı üyelerinin de üçte biri her iki yılda bir seçimle yenileniyor.

Seçimler öncesi aday adayı olan şahıslar, bulundukları bölgelerde ön seçimlere girerek kendi partisinden öteki adayları geride bırakıyor ve rakip parti adayı ile sandıkta yarışmak üzere oy pusulasına giriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.