Ali Babacan: Biz gelince iş imkanları çoğalır

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan, parti çalışmaları için gittiği Elazığ’da yurttaşların meselelerini dinledi.

İzmir’de üniversite okuduğunu söyleyen bir genç, Babacan’a, “Yurt yok. Hani bu sorun çözülmüştü. Ayıp, günah. Bu öğrenciler bunu hak etmiyor. Babam taban fiyatla çalışıyor, bir öğrenci nasıl kira tutsun” dedi.

Ali Babacan, parti çalışmaları için gittiği Elazığ’da yurttaşlarla ile bir ortaya geldi. Elazığ zelzelesinde dükkanını kaybettiğini belirten bir yurttaş, yaşadığı meseleleri Babacan’a anlatırken “Hakkını kaybeden bir hak sahibiyim, 2,5 yıldır dükkanım verilmedi” diye konuştu.

“BU DEVİRDE PARAN YA DA DAYIN OLACAK”

Başka bir yrttaşın “67 yaşındayım, oğlum 35 yaşında bekar ve işsiz” kelamları üzerine Babacan, “Seçimden sonra biz gelince iş imkanları çoğalır” karşılığını verdi. Öbür bir yurttaşın ise “Benim kızım mimarlık fakültesini bitirdi, iş bulamıyor. Bu devirde paran ya da dayın olacak. Beşerler ülkeyi terk ediyor” dedi. Babacan ise “Kamuya girişlerde mülakatı kaldıracağız. Mülakat kalkınca fırsat eşitliği sağlanacak” vaadinde bulundu.

Başka bir yurttaşın da tüketici kredisi faizlerinin yüksekliğinden yakınarak, “Sizin vaktinizde iktisat çok güzeldi, faizler ve enflasyon düşüktü… Artık Merkez Bankası yüzde 13 faiz açıklıyor. Ben geçen ay bankadan 50 bin lira para çektim, yüzde 28, kesintileri ile banka faizi yüzde 33 buluyor. Borcu borç ile kapatıyordum. Sizin devrinizde mesken sahibi oldum. 2002’den beri AK Partiliyim, artık onlara oy moy yok, Allah sizin yardımcınız olsun. Borcu borçla kapatıyorum. Sizin vaktinizde kredi çektim, konut aldım. Yıllık faiz yüzde 9’du” diye konuştu.

Babacan ise yurttaşa, “Yüzde 13’le Merkez Bankası’ndan aldı, sana yüzde 33’le sattı. ‘Kazandıran hesap’ dedikleri, bankaya kazandıran hesap… Faizleri yüzde 0,6’ya kadar indirmiştik. Lakin bu, lakin düzgün bir takımla oluyor. İşi bilmeyenler geldikleri vakit batırıyorlar” karşılığını verdi.

“YURT YOK, HANİ BU SORUN ÇÖZÜLMÜŞTÜ”

İzmir’de üniversite okuduğunu söyleyen bir genç, Babacan’a, “Yurt yok. Hani bu sorun çözülmüştü. Ayıp, günah. Bu öğrenciler bunu hak etmiyor. Babam minimum fiyatla çalışıyor, bir öğrenci nasıl kira tutsun? Biz, size oy vereceğiz, kurban olayım kazanın” diye sıkıntı yandı.

Babacan ise bunun üzerine, “Gençler için gençlerle birlikte kazanacağız. Yurt sıkıntısını çözeceğiz. Bu sene 850 bin genç üniversiteye girmeyi hak etti. Lakin 105 bini kayıt yaptıramadı. Yurt yok. Ulaşım… Bayramda gidip gelebildin mi? Biz iktidara geldiğimizde, üniversite öğrencilerinin maddi imkan diye bir sıkıntısı olmayacak. Maddi imkanı olmayan öğrencilerimizin her türlü muhtaçlığını devlet karşılayacak” karşılığını verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.