Araç alacakların mağduriyetini engelleyecek kasko bedel listesi ayda üç kere yayınlanacak

TSB açıklamasına nazaran, sigorta şirketlerini tek çatı altında toplayarak tüm risklere karşı ortak çalışma imkanı sunan TSB, kesimi ilgilendiren tüm başlıklarında olduğu üzere, kasko kıymetlerinin belirlenmesinde de kullanıcıları koruyan yaklaşımını sürdürüyor.

Ham unsur ve lojistik temelli dünya çapında yaşanan aksamalar, Türkiye’de de sıfır araç teminini zorlaştırıyor. Bu durum vakit zaman ikinci el araç fiyatlarının, sıfır araç fiyatlarının üzerine çıkmasına neden oluyor. TSB, ikinci el araç fiyatlarındaki olağan dışı artışa ait tespitleri sonucunda vatandaşların ve sigorta şirketlerinin mağdur olmaması için hem sıfır hem de ikinci el araçlarla ilgili Kasko Kıymet Listesi’ni güncelledi.

Ayda 2 kere yayınlanıyordu

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar, sıfır araç piyasasında araç temininin zorlaşması ve araç fiyatlarında neredeyse haftalık artışlar yaşanması üzere etkenler nedeniyle oluşabilecek ziyanı en aza indirmek için Kasko Paha Listesi’nin 10 Haziran’dan tarihinden itibaren ayda 3 sefer yayınlanmasına karar verildi. Liste, daha evvel ayda 2 defa yayınlanıyordu.

TSB, yeni uygulamanın sıfır ve ikinci el oto piyasası istikrara oturana kadar süreceğini, gerektiği takdirde listenin yayınlanma sıklığı da dahil olmak üzere diğer tedbirleri de devreye almaya devam edeceklerini duyurdu.

“20 Aralık 2006 tarih ve 26382 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 28 Seri No’lu Bildiri doğrultusunda Motorlu Taşıtlar Vergisi diliminde. 1 Kasım 2006 tarihli ve 26333 Resmi Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi Süreçlerine Ait Yönetmeliğin 12/A unsurunun birinci fıkrası yeterince taşıt kredilerinde. 24 Nisan 2013 tarihli ve 28627 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Asılları Hakkında Yönetmeliğin 11/A unsurunun birinci fıkrası mucibince taşıt kredilerinde. 2 Ekim 2014 tarih ve 29137 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2014/6814 Sayılı Bakanlar Şurası Kararı’nın 2-A hususu mucibince kamu araçlarının kiralama hizmetlerinde.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.