Arçelik, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 5. kez zirvede

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, “Organizasyon olarak, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor, süreçlerimizi adım adım dönüştürmeye devam ediyoruz. Üretimde ve Ar-Ge süreçlerimizde verimli, karbon ayak izi düşük çözümlere odaklanıyoruz. Fabrikalarımızdaki temiz enerji çözümleri için yatırım yapmaya devam ediyor, enerji verimliliğinde öncü ürünler geliştiriyoruz. Dünyanın önde gelen global sürdürülebilirlik değerlendirmelerinden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde sektörümüzde bir kez daha en yüksek puanı elde etmemiz bu alandaki çalışmalarımızla doğru yolda olduğumuzu gösterirken bizi de hedeflerimize ulaşmak için motive ediyor” dedi.

46 ŞİRKET ARASINDA EN YÜKSEK PUAN ARÇELİK’TE

Arçelik, “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu ile sektöründe sürdürülebilirlik alanındaki değişime öncülük etmeye devam ediyor. S&P Global Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) 100 üzerinden 86 puan alarak beşinci kez üst üste Dayanıklı Tüketim Sektörü’ndeki en yüksek skoru elde eden Şirket, dünyanın saygın endekslerindeki başarısını sürdürüyor. Arçelik, 27 Ekim 2023 sonuçlarına göre DJSI’ın Dayanıklı Ev Eşyaları Sektörü’nde değerlendirilen 46 şirket arasında en yüksek puanı alan şirket oldu.

“ÜRETİMDE VE AR-GE SÜREÇLERİMİZDE VERİMLİ, KARBON AYAK İZİ DÜŞÜK ÇÖZÜMLERE ODAKLANIYORUZ”

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Küresel enflasyon, süregelen tedarik zinciri problemleri ve jeopolitik gerginlikler iş dünyası üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. İklim krizi de dünya çapında artan aşırı hava olaylarıyla şiddetini her geçen gün daha çok hissettiriyor. 2023 yılının ise dünya tarihinin en sıcak yıllarından biri olarak kayıtlara geçmesi bekleniyor. Bu doğrultuda, iş dünyasının sürdürülebilirliği öncelik listesinde en üst sırada tutmaya devam etmesi oldukça kritik. Organizasyon olarak, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor, süreçlerimizi adım adım dönüştürmeye devam ediyoruz. Üretimde ve Ar-Ge süreçlerimizde verimli, karbon ayak izi düşük çözümlere odaklanıyoruz. Fabrikalarımızdaki temiz enerji çözümleri için yatırım yapmaya devam ediyor, enerji verimliliğinde öncü ürünler geliştiriyoruz. Dünyanın önde gelen endeks yapıcılarından Dow Jones’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nde sektörümüzde bir kez daha en yüksek puanı elde etmemiz bu alandaki çalışmalarımızla doğru yolda olduğumuzu gösterirken bizi de hedeflerimize ulaşmak için motive ediyor. Romanya Ulmi’deki fabrikamız Dünya Ekonomik Forumu tarafından Sustainability Lighthouse seçildi. Bu tesis yüzde 100 yeşil enerji kullanımı ve benimsediği kaynak verimliliği uygulamaları ile sürdürülebilirlik vizyonumuzu en iyi yansıtan örneklerden biri oldu. Bir yandan inovasyon yetkinliklerimizle öne çıkan teknolojiler geliştirmeye de devam ediyoruz. Örneğin, Beko EnergySpin teknolojisi ile en sık kullanılan çamaşır yıkama programlarını yeniden tasarlayarak programların enerji tüketimlerini bu özelliğin bulunmadığı çamaşır makinalarına kıyasla yüzde 35’e varan oranda azalttık. Yapay zekâ teknolojisini kullanan Grundig AI Sense çamaşır makinelerimiz bu özelliğe sahip olmayan ürünlere kıyasla yaşam döngüsü boyunca yüzde 32 daha düşük karbon ayak izine sahip. Sürdürülebilirlik, gelecekte de büyümemizin temel dinamiği olmaya devam edecek” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir