Asya borsaları karışık seyretti

Asya borsalarında haftanın ikinci süreç gününde karışık bir seyir izlendi.

Bu kapsamda Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a ziyaretinin akabinde ada etrafında başlattığı ve müddet dolmasına karşın devam ettiği askeri tatbikata ait haber akışı yakından takip ediliyor. Analistler, Çin’in askeri tatbikatları genişletmesinin nakliye ve hava trafiğini aksattığını, bunun da global ticaretle ilgili telaşları artırdığını belirtiyor.

PAY PİYASALARI DA KARIŞIK

Jeopolitik gelişmelerin yanı sıra Japon teknoloji devi SoftBank’ın ikinci çeyrekte 23.4 milyar dolarlık ziyan etmesinin akabinde global çapta teknoloji paylarında yaşanan düşüşün sürmesi ile Asya genelinde hisse piyasaları da karışık seyretti.

Söz konusu gelişmelerle kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 artarak 3.247 puan ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,4 yükselerek 2.503 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,9 kıymet kaybederek 28.000 puanın çabucak altından kapanırken, dolar/yen paritesi evvelki kapanış düzeyinin yüzde 0,1 altında 134,9’da dengelendi.

Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,3 düşüşle 19.982 puanda seyrediyor. Hindistan piyasalarında ise tatil hasebiyle süreç gerçekleştirilmedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.