Biden Güney Kore’de: Çin’den ‘kaos çıkarmayın’ uyarısı

ABD Lideri Joe Biden geçen yıl ocak ayında misyona gelmesinden bu yana birinci sefer Asya ülkelerine ziyaret yapıyor. Biden’ın resmi ziyaret kapsamında birinci durağı Güney Kore oldu.

Biden’ın 24 Mayıs’ta Tokyo’da QUAD doruğuna katılmasının akabinde 25 Mayıs’ta sona erecek ziyaretlerde Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’nin (IPEF) yanı sıra Kuzey Kore’nin füze denemeleri, Çin ve Solomon Adaları ortasında varılan mutabakat, Tayvan krizi ve Hint-Pasifik’te askeri tatbikatlarla artan tansiyonun görüşülmesi bekleniyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin ise bugün yaptığı açıklamada ABD idaresinin bölge ülkeleriyle yaptığı iş birliği konusunda uyardı. Bakanlık sözcüsü, “ABD’nin bölgede kaos ya da karışıklık çıkarmak için iş birliği yapmamasını umduğunu” söyledi.

Japonya ise ABD’yle Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’nde muahedeye varılacağının sinyalini verdi. Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, “IPEF’i ABD’nin Hint-Pasifik bölgesine etkin taahhüdünün somutlaşması olarak karşılıyoruz ve katılmaya olumlu bakıyoruz” dedi. Matsuno, ABD’yi Trans-Pasifik İştiraki (TPP) Mutabakatı’na geri dönmeye de çağırdı. ABD, 2017-2021’de vazife üstlenen 45. Lideri Donald Trump periyodunda TPP mutabakatından çekilmişti.

QUAD NEDİR?

ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya ortasında 2007’de başlatılan diyalog forumu 2017’de dörtlü ittifaka dönüştü, Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QSD) ve “QUAD” isimlerini aldı. Çin’e karşı “gayriresmi stratejik forum” formunda bilinen ve “Asya’daki demokrasi yayı” olarak nitelendirilen ittifak, kısmen nizamlı toplantılar yapıyor. Son QUAD doruğu 24 Mayıs’ta Japonya’nın başşehri Tokyo’da dört ülke başkanlarının iştirakiyle gerçekleşecek. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.