Bitcoin satın almak isteyenler dikkat! Kripto para piyasalarda şoke eden gelişme

Kripto para ünitesi Bitcoin 20 bin doların altına inerken Ehterium da 1000 doların altına geriledi. Çok sayıda kripto para uzmanının Bitcoin’de ‘kritik’ olarak gördüğü 19 bin 511 dolar düzeyi de geçildi.

Piyasaya yatırım yapmak isteyen çok sayıda yatırımcı tereddütlü günlerden geçmeye devam ederken kripto piyasalarında yaşanan hareketlilik de baş karışıklığını artırdı.


Grafik: Google

DEVLETLER PARA AKIŞINI KESTİ, KRİPTO ÜZGÜN

Kovid-19 pandemisinin dünyayı tesiri altına almasının akabinde karantina tedbirlerinin artması nedeniyle piyasalara para pompalayan Merkez Bankaları son periyotta muslukları kapattı.

Para basmaya son veren Merkez Bankaları’nın gerisi gerisine faiz artırması da piyasada yaşanan para bolluğunun sona ermesine neden oldu.

Pandemi iktisadının tesirli olduğu 2022 başına 46 bin dolar düzeylerinden başlayan Bitcoin, FED’in birinci faiz artışını gerçekleştirdiği Mart ayında 40 bin 550 dolar düzeylerinde seyretti.

Ancak ilerleyen aylar kripto paralar açısından hiç de verimli olmadı.

FAİZ İNDİRİMLERİ KAYDIRAK TESİRİ YARATTI

Faiz indirimlerinin akabinde para piyasalarından olumsuz etkilenen kripto üniteleri, merkez bankalarının bu atakları karşısında adeta kaydıraktan kayar üzere kıymet kaybettiler.

Mart’tan sonra Mayıs ayında gelen ikinci indirimde 40 bin dolar düzeylerinden 37 bin 660 dolarları gören Bitcoin, Luna olayından sonra düşüş suratına sürat kattı.

FED’in bu hafta yaptığı 75 baz puanlık faiz artışı ise Bitcoin fiyatlarının daha da bedel kaybetmesine neden oldu.

YATIRIMCILAR PİYASAYI TERK EDİYOR

Analistler çok sayıda yatırımcının kripto para piyasasına küstüğünü ve faiz artırımlarının devam edeceği tarafındaki beklentilerin düşüşün sürat kazanmasına neden olduğunu belirtiyor.

Sene sonuna kadar FED’in üç ke daha faiz artırımı yaparak yüzde 3,4 yükseltme planından dert duyan yatırımcılar, bu atılımların kripto para piyasalarını olumsuz etkileyeceğinden kaygılanıyor.


Grafik: tradingview

Piyasalardaki bu tesirlerin yanı sıra yatırımcılara gitgide hâkim olan karamsarlık, düşüş tesirinin de katlanmasına neden oluyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.