Bread and Puppet Theater, 17. İstanbul Bienali’ne konuk olacak

İKSV’den yapılan açıklamaya nazaran, bienal iştirakçilerinden dünyaca ünlü kukla tiyatrosu Bread and Puppet Theater, açılış günlerinde İstanbul’un farklı semtlerinde bir dizi performans ve açık hava gösterisi sergileyecek.

Dört gün boyunca İstanbullularla buluşacak olan Bread and Puppet Theater, bienal kapsamında “Toplumumuzun Kötülükleri” (The Demons of Our Society) temalı geçit merasimi ve açık hava performansı hazırlıkları için İstanbul’a gelerek atölye çalışmalarına başladı. Proje birebir vakitte Türkiye’nin önde gelen Karagöz ustalarından Cengiz Özek’in bugünün etraf meselesine işaret eden oyunu “Çöp Canavarı”ndan bir kısmı de izleyiciyle bir ortaya getirecek.

Peter Schumann tarafından 1963’te New York’ta kurulan Bread and Puppet Theater, kağıt hamurundan ve mukavvadan yapılmış heybetli kuklaları ve gösterişli performansları ile biliniyor. ABD’nin en eski kar emeli gütmeyen politik tiyatrolarından biri olan topluluk, 1960’lardan bu yana savaş aksisi protestolara iştirakleriyle da dikkat çekiyor.

GÖNÜLLÜLER DEV KUKLALAR TASARLADI

Gönüllülerin tasarladığı dev kuklalar kentin farklı noktalarında görülebilecek İstanbul Bilgi Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Sahne ve Şov Sanatları İdaresi Programı iş birliğiyle gerçekleştirilen atölye çalışmalarına, yapılan açık davet sonucu belirlenen 50’nin üzerinde gönüllü katılıyor. İştirakçiler, santralistanbul Yerleşkesi’nde 3 hafta süren atölyelerde hem yerleşkeden temin edilen atık materyalleri ileri dönüştürerek kuklaları hazırlıyor hem de koreografi ve sahnelerin tasarımı üzerinde çalışıyor.

Bread and Puppet Theater, bienalde 14 Eylül’de İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Yerleşkesi’nde, 15 Eylül’de Küçükçekmece Gölbaşı’nda, 16 Eylül ve 17 Eylül’de Müze Gazhane’de, 18.00–20.00 saatleri ortasında izlenebilecek.

Topluluğun açık hava performanslarına ek olarak, 1970’lerde kümeye katılarak uzun yıllar çalışan tiyatro tarihçisi ve kuklacı Dr. John Bell’in kuklacılık, sokak performansları ve eylemcilik üzerine Barın Han’da özel bir sunumu da bienalde yer alacak.

17. İSTANBUL BİENALİ

Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in üstlendiği 17. İstanbul Bienali, dünyanın farklı bölgelerinden 500’ün üzerinde iştirakçinin projelerine mesken sahipliği yapacak.

Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu’nda yer alan 12 stant yerinde fiyatsız olarak gezilebilecek olan bienal, kentin dört bir yanındaki kamusal etkinliklerle de İstanbullularla buluşacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.