CHP’li Ağbaba: Gri pasaport skandalı yargı skandalına dönüştü

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’daki gri pasaport skandalıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gri pasaport skandalı şu an adeta bir yargı skandalına da dönüşmüş görünüyor. Olayın üzerinden bu denli vakit geçmiş olmasına karşın hala iddianame hazırlanıp sorumluların yargı karşısına çıkarılmamış olması başlı başına bir skandaldır ve kabul edilemez.” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Malatya Vilayet Başkanlığında gerçekleştirdiği basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

 “OKUL HARCAMALARI YÜZÜNDEN ÇOCUKLAR OKULA GİDEMİYOR”

Okulların açılmasıyla birlikte, artan masrafların vatandaşların belini büktüğünü vurgulayan Ağbaba, “Öğretmeninden, öğrencisine, servisinden, kırtasiyecisine kadar herkes bin bir sıkıntı yanıyor. Aileler ilkokul çağındaki çocukların defter kalem masraflarını karşılayamaz hale gelmiş. Bir top a4 marketlerde 100 lirayı aşmış. “Okul kitaplarını parasız yaptık” dediler, artık okula gitmek için konuttan adım attığın an yığınla para ödüyorsun. Türk Eğitim Derneği’nin araştırmasına nazaran, 675 bin çocuk okula gidemedi. Bu çocukların yaş ortalaması 14-17. Bu çocuklar nerede, bilen yok. Üniforma parası, kırtasiye masrafı derken çocuklar konutta kalıyor. Çocukların servisle okula gitmesi de artık lüks oldu..” dedi.

“İŞSİZLİK FONUNDAKİ PARA KİME GİDİYOR?”

İşsizlik Fonu’ndaki paraların nereye gittiğini soran Ağbaba, “Mart 2002 tarihinden 31 Ağustos 2022 tarihine kadar işsizlik fonundan 20 yılda işsizlere ödenen toplam para 48 milyar TL. Yalnızca 2,5 yılda patronlara, yandaş şirketlere verilen teşvik ise 55 milyar 579 milyon TL. Bu yılın birinci 8 ayında işsize verilen toplam para 7,8 milyar TL. Yandaşlara fondan verilen para ise bu yılın birinci 8 ayında toplam 15,8 milyar TL. TÜİK datalarında dahi 3,5 milyon işsiz varken, Ağustos ayında yalnızca 420 bin işsize fondan işsizlik ödeneği ödenmiş. 3 milyondan fazla işsiz Ağustos ayında ödenekten yararlanamamış. Çalışanın kendi maaşından kesilen, çalışanın kendi parası olan fondan emekçi yararlanamıyorsa, fon kime kaynak olarak aktarılıyor, fondaki bu para kimlere peşkeş çekiliyor?” diye sordu.

“SAĞLIK BAKANLIĞI VATANDAŞA “HASTA OLMA” DİYOR”

AKP’nin sıhhat sisteminin çökmüş durumda olduğunu vurgulayan Ağbaba şunları söyledi:

“Randevu almak mümkün değil. Kanser hastasına bir yıl sonrasına randevu veriliyor. Kuyruk yok diyorlar. Kuyruk artık meskende, telefonun başında. Hastaneler ameliyat materyali bulamıyorsunuz, peçete bile bulunamıyor. Merkezi Tabip Randevu Sistemi yani, MHRS de her gün ya çöküyor, ya bir şey oluyor.

Şimdi Sıhhat Bakanlığı yeni bir uygulama ile randevuya kota getirdi. Artık, hastanelerden 1 ayda en fazla 3 kere randevu alınabilecek. Nereden nereye geldik. Bunlar sıhhatte “çağ atladık, ihtilal yaptık” diye yıllarca masal anlattılar.

Şimdi palavraları tek tek dökülüyor. Bakanlık resmen vatandaşa “hasta olma, hasta olursan da benden uzak dur” diyor. Kanser hastası var, engelliler var, kalp rahatsızlığı olan var. Bunlar ne yapacak? Bu gidişle AKP tahlili hastaneleri kapatmakta bulacak. Hastaneler olmazsa yahut hasta olmazsa sıhhat hizmetine de gerek kalmaz.”

ERDOĞAN’IN MEKTUBUNU DAĞITACAK İŞÇİ İLANI

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın KPSS kaidesi aranmaksızın süreksiz işçi alımına başladığını hatırlatan Ağbaba, “Bu işçiler ne yapacak? 26 milyon haneye konut ziyareti yapacaklar. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından, toplumsal yardımlar için meskenleri ziyaret edecek memurlara Erdoğan’ın mektubunun da dağıtılması talimatı verildi. KPSS yok, yaş aralığı derdi yok, üniversite mezunu olmanız kâfi Vazifeniz Erdoğan’ın mektubunu dağıtmak, propaganda yapmak Toplumsal yardımları güya Erdoğan kendi cebinden yapıyor. Bakan Derya Yanık’tan bir açıklama bekliyoruz. Devlet memurları parti militanlarınız mı? Esasen memur diye kendi yandaşlarınızla devleti doldurdunuz. Bir de parti çalışması yaptıracaksınız?” diye sordu.

“SAVAŞ SÖYLEMİ EKONOMİK GÜNDEMİ UNUTTURMA HEDEFİ TAŞIYOR”

“Erdoğan seçim yaklaştıkça klavyedeki tüm tuşlara basıyor.” diyen Ağbaba, “Yunanistan’da durum farklı değil, orada da seçim yaklaşıyor. İki popülist önder atışıyor. Erdoğan “bir gece apansız gelebiliriz” diyor. Yunan Başbakanı Miçotakis karşılık veriyor. Yunanistan 12 adayı güya yeni silahlandırmış üzere reaksiyon gösteriyorlar. Sen 20 yıldır iktidardasın, daha evvel niçin hiç ses etmedin? Bunların iktidarını sağlamlaştırmak için yapmayacağı sinsilik yok. Seçim periyotlarında karşılıklı yapılan geçersiz atışmalarla milleti kandıracağını mı sanıyorsun? Bu geçersiz düşmanlığı kimse yemiyor. Savaş telaffuzlarıyla, ekonomik gündemi halkına unutturmak isteyen başkanlar kaybetmeye mahkumdur.” tabirlerini kullandı.

“AKP İFŞA PERİYODUNA GİRDİ”

Ağbaba, AKP’lilerin artık başarısızlıklarını itiraf etmeye başladığını belirterek şöyle konuştu:

“Erdoğan daima “çıraklık, kalfalık, ustalık” periyotlarından bahsetti. Malı götürdükçe, yandaşı varlıklı ettikçe ustalaşıyorsun. Bunlar da ustalaştı, devleti kendi şürekasının aracı haline getirdi. Artık “ifşa dönemi” başladı. Nedir ifşa? İlan etmek… Artık başarısızlıklarını itiraf etmeye, ilan etmeye başladılar.

Erdoğan geçen hafta bir müjde vermişti. “10 milyon icra belgesini sildik; 2 bin lira borcu olan 5,5 milyon kişiyi icradan kurtardık” demişti. Bu ne demek? 2 bin lira borcu dahi ödeyemeyen 5,5 milyon insan var demek. Bu para 600 milyon dolara tekabül ediyor, Demirören’e peşkeş çekilen kredinin ölçüsünün yarısı dahi etmiyor.

Öte yandan Sıhhat Bakanlığı ne yapıyor: Hastanede randevuya kota getiriyor. Bu ne demek? Randevu işini çözemiyoruz, hekim zahmeti var, hastaların fiyatlarını karşılayamıyoruz demek.

Özhaseki ne diyor: “Enflasyon biraz yüksek olabilir… Ekmek 1 lira alamıyorsunuz lakin bugün 5 lira çok rahat alabiliyorsunuz”. Üstelik bunu et ve süte yüzde 30-35 artırım geleceği gün söylüyor.

AKP Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ, “ENAG’ın dataları yanlış, bilimsel değil inanmayın” diyor. Bu ne demek? Biz TÜİK’in prestijini o kadar bitirdik ki, vatandaş TÜİK’e inanmıyor demek… Toplumsal konut projesi açıklanıyor.

240 ay vadeyle 3 küsür bin liraya mesken sahibi olmak müjde diye sunuluyor. Bu ne demek? Ekonomiyi o denli bir hale getirdik ki artık büyükşehirlerde 5 binden aşağı kiraya konut bulamazsınız. AKP’nin yeni periyodunda daha onlarca itirafla, ifşayla karşılaşacağız.”

“GRİ PASAPORT SKANDALI YARGI SKANDALINA DÖNÜŞTÜ”

Matalya’da ortaya çıkan gri pasaport skandalına ait de değerlendirmelerde bulunan Ağbaba, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Gri pasaport skandalı şu an adeta bir yargı skandalına da dönüşmüş görünüyor. Olayın üzerinden bu kadar vakit geçmiş olmasına karşın hala iddianame hazırlanıp sorumluların yargı karşısına çıkarılmamış olması başlı başına bir skandaldır ve kabul edilemez. Bilindiği üzere gri pasaport skandalının odağındaki 3 isim tutuklanmıştı.

Bunlardan birisi yurtdışına şahsen giden, gri pasaportların çıkarılmasını organize ettiği argüman edilen, AKP’li Yeşilyurt Belediye Lider Yardımcısı Bekir Karakuş, tutuklandıktan çok kısa bir mühlet sonra 4 Temmuz’da hür bırakılıyor. Birebir günlerde Belediye Lideri Mehmet Çınar hakkındaki soruşturma müsaadesi Danıştay kararı ile iptal ediliyor.

Bu işin tertibinde yer alan AK Partinin eski Bingöl Servi Belediye Lideri Ali Ayrancı ise son olarak 2 Eylül tarihinde hür bırakılıyor. Olayın merkezinde yer aldığı ve direkt bu işi organize ettiği argüman edilen devlet vazifelilerinin ve AK Partililerin tamamı ya özgür ya soruşturulamıyor.

Olaydaki tek tutuklu Ersin Kilit’in Yeşilyurt Belediye Lider yardımcısı Bekir Karakuş’a Almanya dönüşü 40.000 Euro para verdiği, bu paranın farklı isimler ismi altında Yeşilyurt Belediyesinin Hayır çarşısı diye bilinen kurumuna bağışlandığı tez ediliyor. Yurtdışı ayağındaki Ersin Kilit ise basına ve kamuoyuna yansıyan tabirlerinde kendisinin Türkiye’deki bir akrabasına verilmek üzere Bekir Karakuş’a 17.000 Euro verdiğini kabul ediyor.” dedi.

“ADALET AKP’LİLERE JET SÜRATİYLE İŞLİYOR”

Skandalda ismi geçen AKP’lilerin jet süratiyle tahliye edildiğinin altını çizen Ağbaba, şu tabirleri kullandı:

“Skandalın merkezindeki Bekir Karakuş tutuklandıktan yalnızca günler sonra hür bırakılıyor. Aydınlara, müelliflere, sanatkarlara, muhaliflere bir türlü işlemeyen adalet AK Partililere jet süratiyle çalışıyor.

Muhalifler, demokratlar aylarca yıllarca önlem ismi altında tutuklanıp cezaevlerinde çürütülürken Bekir Karakuşlara Ali Ayrancılara yani AKP’lilere adalet çok süratli işliyor. Hatta o denli süratli işliyor ki.

İddiaya nazaran Ali Ayrancı’nın 2 Eylül günü tutukluluğunun devamına karar veriliyor. Bu karara tıpkı gün itiraz ediliyor ve yeniden birebir gün içerisinde yani 2 Eylül günü saat 16.55’de itiraz üst mahkemeye yetiştiriliyor. Ve Ali Ayrancı’nın 1 saat içerisinde özgür bırakılmasına karar veriliyor.

Kararı veren hâkimin Ali Ayrancı’nın hemşerisi olduğu ve kararı verdiği gün müsaadeye ayrıldığı sav ediliyor. Yargıdaki ikili standardın ve Türkiye’de yargı bağımsızlığının geldiği durum açısından, trajik bir durumla karşı karşıyayız.”

“SKANDALIN ODAĞINDAKİ İSİM MALATYA’DAN İHALE ALDI MI? AÇIKLAYIN”

Ağbaba şöyle konuştu:

“İddiaların odağındaki Mehmet Çınar lideri olduğu belediye hakkında epey sav varken derin bir sessizliğe gömülmüştür. Bugüne kadar yaptığı tek şey hakkında verilen soruşturma müsaadesini dava açarak iptal ettirmek olmuştur. Mehmet Çınar geçtiğimiz günlerde ise şahit sıfatıyla söz veriyor.

Soruyoruz: Mehmet Çınar, insan kaçakçılığı evrakının merkezindeki AKP’li eski Bingöl Servi Belediye Lideri Ali Ayrancı’yı ne vakitten beri tanımaktadır? Bu şahısla kaç kere görüşmüştür? Bu şahısla Belediyede bir ortaya hiç gelmiş midir?

Bekir Karakuş gri pasaport skandalından evvel Bingöl’e hiç gitmiş midir? Bekir Karakuş bu yurtdışı tertibini yapmak üzere yetkiyi kimden almıştır? Etrafa hassas birey yetiştireceğiz diye tanıtılan bu projenin tek hedefi Lider Yardımcılarının bir şirket sahibinin kesesinden yurtdışında gezmek dolaşmak istemesi midir?

Ali Ayrancı bu olaylardan çok uzun yıllar evvel Malatya’da rastgele bir iş yapmış ya da ihale almış mıdır? Ali Ayrancı’nın Bekir Karakuş ile eskiye dayanan bir iştiraki var mıdır? Bütün bu sorular ve daha fazlası elbette er ya da geç gün yüzüne çıkacaktır. Bizler uğrunda yüzlerce km yürüdüğümüz adaletin peşinde koşmaya devam edeceğiz.”

Ağbaba ayrıyeten, CHP Önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun 19 Eylül saat 17’de Malatya’da CHP vilayet binası açılışı yapacağını tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.