Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Karadeniz’de tahıl koridoru açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa görüşme, Hükümetlerarası Tepe Oturumu ve mutabakatların imza merasiminin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

İlgili bakanların iştirakiyle yapılan dorukta; Türkiye-İtalya alakaları tüm boyutlarıyla gözden geçirildi, ikili iş birliğinin derinleştirilerek geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Birçok alanda 9 işbirliği muahedesi imzaladık. İtalya ile tesis ettiğimiz askeri savunma ilgileri ve savunma endüstrisi iş birliğinin farklı bir ehemmiyeti var. Bu alandaki münasebetlerimizi daha da derinleştirmenin, müşterek menfaatimize olduğu noktasında hemfikiriz. İtalya, Türkiye’nin üyeliğinin AB’ye sağlayacağı katma kıymetin şuurundadır. İki Akdeniz ülkesi olarak hem bölgesel hem global mevzularda görüş alışverişinde bulunduk.

Salgına karşın ticaret hacmimiz geçen sene yüzde 34’lük rekor artışla 23 milyar doların üzerine çıktı.

İş birliği imkanlarının geliştirilmesi üzerinde durduk. Bölgesel ve global bahisler üzerinde görüş alışverişinde bulunduk.

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle çaba ile İtalya’dan beklentilerimizi değerli dostumla ikili görüşmede paylaştım. Göçün yönetimi ve yasa dışı göçle gayretimizi de ele aldık. Sayın Başbakan ile Türkiye- AB ilgilerini değerlendirdik, İtalya’nın dayanağı için kendilerine teşekkür ederim.

AB İLE İLİŞKİLER

Bölgemizdeki gelişmeler Türkiye’nin Avrupa Birliği için pek çok alanda ne derece kıymetli olduğu gerçeğini somut halde bir kere daha ortaya koymuştur. Temel olan bu basamakta Türkiye’nin üyelik perspektifinin güçlendirilmesidir. İtalya, Türkiye’nin üyeliğinin Avrupa Birliği’ne sağlayacağı katma bedelin şuurundadır. Bu takviyenin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum.

KARADENİZ’DE TAHIL KORİDORU PLANI

Burada bilhassa Karadeniz koridoru çok kıymet tabir ediyor. Mevzu ile ilgili olarak Putin ve Zelenski’nin yaklaşımları kıymet arz ediyor. Görüşmelerimizi devam ettiriyoruz.

Tahıldı, buğdaydı, arpaydı, ayçiçeğiydi bunların dünyaya ulaşımı kelam konusu. Bizim şu anda bu mevzular da zahmetimiz yok lakin dünyada bilhassa Afrika’da önemli sorun kelam konusu. Biz bir hafta- 10 gün içinde bu görüşmelerimizi ağırlaştırıp sonuca ulaştırmaya çalışacağız.

SAMP-T HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Bugünkü ikili görüşmemizde mevzuyu tekrar ele aldık. Savunma bakanlarımız tekrar birebir halde ele aldılar ve bir an evvel SAMP-T konusunda artık imza safhasına gelelim istiyoruz. İmzaları atalım istiyoruz zira bizim savunma sistemlerimiz için de bu büyük değer arz ediyor. Bu mevzuda esasen sayın Başbakanla mutabakatımız tam, rastgele bir eza kelam konusu değil. Birebir formda Macron ile de mutabakatımız bu hususta var. Temennim o ki bir an evvel imzaları atıp yola devam edelim.

DÜZENSİZ GÖÇLE MÜCADELE

Geri itme uğraşlarında maalesef Yunanistan artık Avrupa’dan öte İtalya için de tehlike arz etmeye başladı. Bu geri itmelerde bütün bu sistemsiz göçteki o beşerler artık İtalya’ya yanlışsız sığınmaya çalışıyor. Biz tıpkı halde bu geri itmelerde elimizden gelen bütün uğraşı göstererek bu insanları denizlerden topluyoruz. Denizlerden toplamak suretiyle kurtarmaya çalışıyoruz. Fakat tıpkı ıstırap İtalya’nın da başında var.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.