Deniz suyunun 5 şaşırtan yararı

Tuz ve başka birçok mineral ve elementler sayesinde deniz suyunun bilhassa cilde birçok yararı vardır. Deniz suyunun öncelikle nemlendirici tesiri bulunur ve magnezyum, kalsiyum ve potasyum üzere cilt sıhhatini destekleyen pek çok element barındırır.

Deniz suyu cildi meyyit hücrelerden arındırmaya yardımcı olur ve tuz ciltteki yaraları temizler. Fakat tam zıddı bir tesir yaratma riski olduğu için ölçülü kullanılmalıdır. Deniz suyunun ayrıyeten peeling ve gerilim giderici tesiri vardır. Deniz suyundaki tuzun varlığı, ciltteki meyyit hücrelerin atılmasına yardımcı olarak cildi bir peeling tedavisi üzere yumuşatır ve temizler. Bilhassa ayaklar bu yararlardan büyük ölçüde faydalanır.

20 dakika yüzmek yetiyor

Deniz suyundaki elementlerin gerilimde genel bir azalmayı desteklediği de bilinmektedir. Ayrıyeten denizin sakinleştirici tesiri ve dalgaların sesi de bunu takviyeler. Ayrıyeten deniz suyunda yüzmenin birçok yararı vardır. Cildin nefes almasının yanı sıra suyun içerdiği negatif iyonlar, toksinleri yok etmek için bedende cilt yoluyla hareket eder. Tüm yararları elde etmek yalnızca 20 dakika sürer.

Deniz suyuna girdikten 15 dakika sonra genişleyen gözenekler sodyum, magnezyum yahut potasyum iyonlarının geçmesine müsaade verir. Bu iyonlar hücre yenilenmesini güçlendirerek bedene tesir eder.

Deniz suyunun yararları

Deniz suyu antik çağlardan beri birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılmıştır. İşte deniz suyunun en çok bilinen yararları.

Saç ve cilt sıhhatini geliştirir

Deniz suyunda doğal olarak bulunan çinko, tuzun sıkılaştırıcı özellikleriyle birleşerek cildin yaşlanmasını geciktirir ve yaraların güzelleşme sürecini hızlandırır. Soğuk uygulanan deniz suyunun cilt ve yüz üzerinde tonik tesiri vardır. Cilde nem ve parlaklık verir, toksinleri yok eder ve peeling misyonu görür. Filtrelenmiş deniz suyu egzama, uçuk, kurdeşen, akne, sedef hastalığı üzere birçok cilt rahatsızlığını tedavi eder.

Birçok saç eserinin bileşimine katılan iyotlu su ise baş derisini temizler, kaşıntı ve tahrişi yatıştırır ve kan akışını takviyeler.

Ağrı kesici ve antibakteriyel tesir gösterir

Deniz suyunun yüzeysel kısmı, kasları gevşetici tesiri olan brom salgılar. İdmanları deniz suyunda bir yüzme seansı ile bitirmek, güzelleşmeyi hızlandırır ve ağrıları önlemeye yardımcı olur.

Deniz suyunda asılı duran fitoplankton, antiviral ve antibakteriyel özelliklerle bağlı biyokimyasallara sahiptir. Deniz suyu bu biçimde burun rahatsızlıklarını, astım ve bronşiti giderir.

Ayrıyeten deniz suyunda bulunan iyot tiroidi uyarır. Böylelikle hormonlar bedende daha yeterli dağılır.

Kırıkları daha süratli onarır

Deniz suyu tüm dokular, hatta kemik yapısı için yararlıdır. Bir kırılmadan sonra, bilhassa deniz suyunda bulunan kalsiyum sayesinde, tedavi deniz ortamında gerçekleştiğinde güzelleşme çok daha süratlidir.

Hava yollarını açar

Teneffüs sorunu olan şahıslar için deniz suyu tavsiye edilir. Hava yolları üzerinde temizleyici tesiri olan deniz aerosolleridir (dalgalar ve akıntılar tarafından üretilen deniz suyu damlacıklarının karışımıdır). Eczanelerde satılan aerosoller üzere davranır, lakin daha güçlüdür.

Hastalıkları önler

Deniz suyunun içerdiği elementler tüm bedeni yine istikrarlar, bu sayede mevcut hastalıklar için güzelleştirici ve önleyici bir tesire sahiptir. Deniz minerallerinin deriden geçişi kolaydır. Her organ daha sonra gereksinim duyduğu şeyi alır. Kaslar için magnezyum ve potasyum, kemikler için kalsiyum, tiroid için iyot…

Bu, kasların gevşemesine müsaade verir, birebir vakitte gözeneklerin genişlemesini sağlar ve bu da beden direncini güçlendirir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.