Dünya Bankası: Global karbon fiyatlandırması 84 milyar dolarlık rekor gelir sağladı

Banka, “Karbon Fiyatlandırmasının Durumu ve Eğilimleri” başlıklı yıllık raporunu yayımladı. Dünyadaki karbon fiyatlandırmasına ait gelişmelerin aktarıldığı raporda, 36’sı karbon vergisi ve 32’si Emisyon Ticaret Sistemi olmak üzere toplam 68 direkt karbon fiyatlandırma aracının faaliyette olduğu belirtildi.

Raporda, global karbon fiyatlandırma gelirinin 2021’de bir evvelki yıla kıyasla yüzde 60 artarak 84 milyar dolara yükseldiği kaydedildi.

Dünya Bankası’nın raporunda, kelam konusu gelirin, düşük karbonlu geçiş geleceğinin bir modülü olarak, sürdürülebilir ekonomik toparlanmayı desteklemek, daha geniş mali ıslahatları finanse etmek yahut topluluklara yatırım yapmak için kıymetli bir kaynak olduğu vurgulandı.

Karbon fiyatlarının Avrupa Birliği (AB), Kaliforniya, Yeni Zelanda, Kore, İsviçre ve Kanada dahil olmak üzere birçok bölgede rekor düzeylere ulaştığına işaret edilen raporda, lakin global emisyonların yüzde 4’ünden azının, Paris Muahedesi’nin sıcaklık amaçlarını karşılamak için 2030 yılına kadar gerekli aralıkta direkt karbon fiyatlandırmasıyla karşılandığı söz edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.