Eğitim Sen Lideri Kurul’dan Meclis’e davet: KPSS’ye ait hakikat açığa çıkarılsın

ÖSYM’nin 31 Temmuz’da düzenlediği Kamu İşçisi Seçme İmtihanı’nda (KPSS) kimi sorularının Yediiklim Yayınları tarafından hazırlanan deneme imtihanlarındaki sorularla tıpkı olduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili konuşan Eğitim ve Bilim İşçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Lideri Prof. Dr. Nejla Konsey, “Meclis tatilde, lakin bu kadar insanı ilgilendiren sorunun meclis araştırması ile netleştirilmesi ve hakikatin açığa çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

‘KRİZLER EĞİTİME YANSIYOR’

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Konsey, Türkiye’nin çok önemli krizle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak bilim insanlarının, öğretmenlerin ve eğitimcilerin doğruyu öğrencilere aktarmakta zorluk çektiğine değindi.

Kurul, “Hırsızlıklar, yolsuzluklar ve tabiat tahribatı o kadar büyümüş ki, bu krizlerin birçok eğitim alanına yansıyor. KPSS sorularının çalındığını toplumsal medyadan öğrendik. Toplumsal medya güçlü bir biçimde reaksiyon vermeseydi, imtihan iptal olmayacaktı. Reaksiyonlarımızın çok değerli olduğunu net bir biçimde görüyoruz. Nerede olursak olalım, birçok kurum ve siyasal partiyle, özgür ve örgütlü bir gayret yürütmemiz gerekecek. Halis Aygün eski ÖSYM lideriydi ve 4 yıldır misyon başındaydı. Kendisi verdiği sözlerinde de ‘Birileri başarımı çekemedi düğmeye bastı’ diyor. KPSS imtihanı eylül ayında tekrar yapılacak ve her şey güllük gülistanlıkmış üzere devam edecek” dedi.

‘ÖSYM SİYASİ PARTİLERDEN UZAK DURMALI’

AK Parti’nin tüm kurum ve kuruluşları yönettiğine değinen Şura, şöyle konuştu: “Devlet Denetleme Kurulu’na her şeyimizi teslim edebilir miyiz? Partili Cumhurbaşkanın olduğu bir ülkede, partili bir devlet kurumu, hakikati ortaya çıkarabilir mi? Bizim içimiz rahat değil, bu bu türlü yapılmalı diyemiyoruz? Bir kamu kurumu olan ÖSYM, siyasi partilerden uzak durmalı. Meclis tatilde, lakin bu kadar insanı ilgilendiren sorunun meclis araştırması ile netleştirilmesi ve hakikatin açığa çıkarılmasını istiyoruz.”

Kurul, 2010 ve 2011 yıllarında da imtihan sorularının sızdırıldığını ve eski ÖSYM Lideri Ali Demir’in davasının sürdüğünü hatırlatarak, “2022 yılındayız ve imtihan güvenliği sağlanamadığı için tekrar soruların çalınmasıyla karşı karşıyayız. Demek ki düzenekte çok önemli bir sorun var” sözlerini kullandı.

‘KAMUOYU, İTİMADI TESİS EDECEK BİR YAPI İSTİYOR’

Sınavın iptal edilmesinde oluşan kamuoyunun büyük bir hissesinin olduğunu söyleyen Konsey, “Kamuoyu inancı tesis edecek bir yapı istiyor. Problemleri yaratan siyasal iktidarın, çözemeyeceği çok net. Bir seçim süreci var, hayatın her yerini etkiliyor. ÖSYM Lideri Bayram Ersoy vazifeye başlar başlamaz birinci olarak, toplumsal medya hesaplarını kapattı. Neden? ÖSYM bundan sonraki süreçlerde adaleti ve güvenliği sağlar mı bilmiyoruz. Süleyman Soylu’nun Yediiklim kitap kapağında yayınlanan bir fotoğrafı var. Yalnızca bu da yetmiyor. Yandaş sendika Eğitim Bir-Sen’in de Yediiklim Yayınevi ile protokol yaptıkları ve çeşitli derslerde ve kurslarda eğitimler alıyorlar. Türk Eğitim-Sen’in de Yediiklim Yayınevi ve akademisiyle ilişkileri var” diye aktardı.

‘KPSS’YE 1,5 MİLYON İNSAN GİRİYOR’

İktidar değişikliğinin olması gerektiğinin değerine dikkati çeken Şura, son olarak şunları söyledi:

“Güvenlikli bir ortamda, imtihan sisteminin giderek daha çok azaltıldığı bir sürece gereksinim var. İşsizlik olduğu için, yükseköğretime ağırlaşma artıyor, KPSS’ye 1,5 milyon insan giriyor. Türkiye’de sahiden eğitimi artırmak ve istihdam yaratmak gerekiyor. Türkiye’de, üniformalı istihdam yaratılıyor. Toplumsal hizmet alanı yok, yüzbinlerce öğretmen dışarıda bekliyor. Okullarda takviye yardımcı işçi istihdam edilmiyor. ‘Bu mevzuda ne yapılabilir’ sorusuna yanıt bulmalı ve demokratik bir gayretle bunun üstesinden gelmeliyiz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.