Gözyaşlarını Tutma! İşte Ağlamanın Sıhhate 7 Yararı

Bazı insanları gözyaşlarını bastırmaya çalışır zira korktukları için bu onları zayıf gösterir, fakat bilim size gözyaşlarını tutmamanız için yedi yeterli neden sunuyor. İşte ağlamanın sıhhate sağladığı o yararlar hakkında merak edilen ayrıntılar.

İSTATİSTİK

Hepimiz bazen ağlarız. Bir kişi başkasından daha fazla, lakin sayılar palavra söylemez. Yapılan araştırmalar sonucunda, erkeklerin dört haftada ortalama 1 sefer, bayanların ise dört haftada ortalama 2,7 defa ağladığını gösteriyor. Bu hiç de makus bir şey değil! Aşağıda ağlamanın yararlarına bir göz atalım.

1. AĞLAMAK SİZİ SAKİNLEŞTİRİR

2014 yılında yapılan araştırmalar, ağlamanın rahatlatıcı bir tesiri olduğunu gösteriyor. Araştırmada ağlamanın parasempatik hudut sistemini harekete geçirdiği ve bu da insanların rahatlamasına yardımcı olduğu açıklandı.

2. SİZE DAHA FAZLA DAYANAK VERİR

Bazen beşerler bir şeyin seni ne kadar rahatsız ettiğini anlamazlar ancak ağladığında apansızın daha âlâ anlarlar. 2016 yılında yapılan araştırmalar, ağlamanın kelamda bağlanma davranışı olduğunu göstermektedir. Bu, ağlamanın insanların sizi rahatlatmak ve sizi desteklemek istemesine neden olduğu manasına gelir.

3. ACIYI NİTEKİM HAFİFLETİR

Bir şey sizi üzdüğü için ağladığınızda, ağrı ekseriyetle epeyce serttir, lakin ağladıktan sonra rahatlamış hissedersiniz. Bu tanıdık geliyor mu? Bu o kadar tuhaf değil. Araştırmacılar, ağladığınızda bedeninizin oksitosin ve endorfin ürettiğini keşfetti. Bu bileşenler insanları düzgün hissettirir ve bu yüzden keskin acıyı biraz daha az ağır yaşarsınız.

4. SİZE DAHA YETERLİ BİR RUH HALİ VERİR

Vücudunuz, üstte açıklandığı üzere, ağladığınızda oksitosin ve endorfin üretir. Bu yüzden ağlamak, ağladıktan sonra kendinizi daha uygun hissetmenizi sağlar ve sizi daha düzgün bir ruh haline sokar.

5. DAHA AZ GERİLİME NEDEN OLDUĞU SÖYLENİR

Daha yapılacak çok araştırma var fakat araştırmacılar ağlamanın gerilimi azaltabileceğine inanıyor. Ağladığınızda, gözyaşlarınız makul bir konsantrasyonda gerilim hormonu içerir. Bu gerilim hormonları, ağladığınızda bedeninizi terk eder ve araştırmacılar, ağladıktan sonra daha az gerilim yaşadığınıza dair bir teori geliştirdiler. Araştırmacılar, yeniden de yapılacak çok fazla araştırma olduğunu belirtiyorlar.

6. BAKTERİLERDEN KORUR

Gözyaşları, gözlerinizin pak kalmasına yardımcı olan lizozim ismi verilen bir şey içerir. 2011 yılında yapılan araştırmalar , lizozimin belli bakteri çeşitlerine yakalanma riskini bile azalttığını gösteriyor.

5. DAHA AZ GERİLİME NEDEN OLDUĞU SÖYLENİR

Daha yapılacak çok araştırma var ancak araştırmacılar ağlamanın gerilimi azaltabileceğine inanıyor. Ağladığınızda, gözyaşlarınız muhakkak bir konsantrasyonda gerilim hormonu içerir. Bu gerilim hormonları, ağladığınızda bedeninizi terk eder ve araştırmacılar, ağladıktan sonra daha az gerilim yaşadığınıza dair bir teori geliştirdiler. Araştırmacılar, yeniden de yapılacak çok fazla araştırma olduğunu belirtiyorlar.

6. BAKTERİLERDEN KORUR

Gözyaşları, gözlerinizin pak kalmasına yardımcı olan lizozim ismi verilen bir şey içerir. 2011 yılında yapılan araştırmalar, lizozimin belli bakteri çeşitlerine yakalanma riskini bile azalttığını gösteriyor.

7. GÖRÜŞÜNÜZÜ İYİLEŞTİREBİLİR

Çoğu insan gözyaşlarını, ağladığınızda yanaklarınıza dökülen damlalar olarak bilir, lakin ‘bazal gözyaşı’ denen bir şey de vardır. Bu, göz kırptığınızda üretilen sıvıdır. Gözlerinizi nemli meblağ ve net görmenizi sağlar. Bazen gözleriniz biraz kuru olabilir, bu da biraz daha az görmenizi sağlar. Ağladığında bir müddet gözlerinin nemli olacağını bilirsin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.