Güneş gücü AB’yi 29 milyar euro potansiyel gaz ithalatından kurtardı

Londra merkezli fikir kuruluşu Ember’in, AB ülkelerinin aylık elektrik üretimlerini baz alarak yaptığı tahlile nazaran, mayıs-ağustos devrinde güneş gücünden 99,4 teravatsaat elektrik üretildi.

Bu üretim geçen yılın tıpkı devrinde üretilen 77,7 teravatsaate oranla yüzde 28 artış gösterdi. Güneş gücünün toplam elektrik üretimindeki hissesi geçen yılın tıpkı devrinde yüzde 9,4 düzeyindeydi.

Bu yıl mayıs-ağustos devrinde toplam elektrik üretiminde yüzde 12,2’lik hisse alarak rekor kıran güneş gücü, yüzde 11,7 hissesi olan rüzgar ve yüzde 11 hissesi olan hidroelektriği geride bıraktı. Tıpkı devirde kömürün elektrik üretimindeki hissesi ise yüzde 16,5 olarak hesaplandı.

AB üyesi ülkelerin 18’inde güneşin elektrik üretimindeki hissesi ülke bazında da rekor kırdı. Kelam konusu periyotta Hollanda’nın elektriğinin yüzde 22,7’si, Almanya’nın elektriğinin yüzde 19,3’ü ve İspanya’nın elektriğinin yüzde 16,7’si güneşten elde edildi.

Bu oranlar Yunanistan’da yüzde 15,3, İtalya’da ve Macaristan’da sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 14,7 oldu. Belçika ve Danimarka’da güneşin elektrik üretimindeki hissesi sırasıyla yüzde 12,8 ve 12,9 olarak hesaplandı.

Polonya’da ise 2018’den beri güneş gücünden elektrik üretiminde görülen en yüksek büyüme kaydedildi. Ülkenin elektrik üretiminde güneşin hissesi 26 kat, Finlandiya ve Macaristan’da 5 kat arttı.

GÜNEŞ SANTRAL KAPASİTELERİ BÜYÜDÜ

Güneşin elektrik üretimindeki hissesinin artması güneş gücü santrallerinin kapasitesindeki istikrarlı büyümeden kaynaklandı. Güneş gücü kapasitesi 2018’deki 104 gigavat düzeyinden 2021 sonu prestijiyle 162 gigavata yükseldi. Yalnızca geçen yıl, kelam konusu ülkelerin toplam kapasitesinde 23 gigavat artış görüldü.

Ember analistlerinin yaptığı hesaplamaya nazaran, mayıs-ağustos periyodunda güneşten sağlanan rekor üretim AB’nin potansiyel 20 milyar metreküplük doğalgaz ithalatına mahzur oldu. Bu ölçü, kelam konusu devirdeki doğalgaz fiyatlarına nazaran 29 milyar euroya eşit.

Avrupa’da en fazla derinliğe sahip Hollanda merkezli doğalgaz ticaret noktası TTF’de mayıs-ağustos periyodunda megavatsaat başı ortalama fiyat 148 euro düzeyindeydi. Bu sayı geçen yılın tıpkı devrine nazaran olan ortalama megavatsaat başı fiyattan 110 euro daha yüksek.

Güneşten rekor elektrik üretimine karşın, 2030 için belirlenen maksatların başarılması ve gaz kullanımının giderek azaltılması için güneş gücü konseyi gücünün daha da süratli halde artmasına gereksinim duyuluyor.

Ember Kıdemli Analisti Pawel Czyzak, tahlile ait değerlendirmesinde Avrupa’nın güç kriziyle sarsıldığını belirterek, “Güneş gücü çok gereksinim duyulan rahatlamayı sağladı ve yapılan yatırımlar karşılığını verdi. Güneşten üretilen her teravatsaat, doğalgaz tüketimini düşürdü ve Avrupa vatandaşlarına milyarlar kazandırdı. Mümkün olduğu kadar fazla güneş gücüne muhtaçlığımız olduğu çok açık. Avrupa 2030’da 600 gigavat ve daha fazla güneş kapasitesine gerçek ilerliyor.” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.