HDP Alman basınına konuştu: Biz olmadan çok zor

Alman FAZ gazetesine konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 2023 seçim sürecini ve HDP’nin duruşunu değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Mithat Sancar, şu ifadeleri kullandı: “Seçim sonucunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın popülaritesi değil, rakiplerinin nasıl hareket edeceği belirleyecek. Yani kilit sorun, 6’lı masanın, HDP’ye nasıl yaklaşacağı. Müzakereler açıkça yürütülür ve anlaşmaya varılırsa HDP, 6’lı masayı ve adayını destekleyecektir. Önemli olan hükümet sistemi ve geçiş ilkeleri üzerinde uzlaşı sağlamak.”

Mithat Sancar, muhalefet kanadıyla anlaşmaya varılamaması durumunda HDP’nin seçime kendi adayıyla gireceğini ifade etti.

“HDP OLMADAN ÇOK ZOR”

Mithat Sancar, AKP’nin seçimi kaybetmesi için HDP’nin gerektiğini ve HDP’siz hükümet değişiminin “zor” olduğunu öne sürdü: “Yedi muhalefet partisi yüzde 60’tan fazla oy alıyor. 2019 yerle seçimleri gösterdi ki, Erdoğan yenilmez değil. Ancak HDP olmadan iktidar değişikliği çok zor olur.”

HDP’YE KAPATMA DAVASI ALMAN BASININDA

Mithat Sancar, röportaj verdiği Alman gazetesi FAZ’a, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne açtığı davaya ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Terör faaliyetleri ile suçlanıyoruz. HDP, bu suçlamaları kesin bir dille reddediyor. Kararı Erdoğan verecek. Seçimlerden kısa bir süre önce kararı bekliyoruz. Yani bir yasaklama süreci olacak. HDP’nin seçime girmesi, HDP saflarında yer alan siyasetçilerin seçimlere katılmasını engellemek istiyorlar.

Bizim, terör örgütleri ile hiçbir alakamız yoktur. Bu asılsız suçlamaları kınıyoruz ve kabul etmiyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.