İBB: Süleyman Soylu’yu güvenlik kamerasından izleyen işçi işten çıkarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), güvenlik kamerasından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu takip eden çalışanın işten çıkarıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hürriyet gazetesinde bugün yayınlanan açıklamasında “İstanbul Emniyeti bir olayı aydınlatmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kamera merkezine girdiğinde, beni izlediklerini fark ediyor. Bunları belirleyince, evrak mahkemeye gidince belediye de bir iç soruşturma başlatmış. Bir kişiyi işten atmışlar” demişti.

Konuyla ilgili İBB’den yapılan yazılı açıklamada, belediye müfettişlerimiz tarafından yapılan inceleme ve araştırmanın akabinde 28 Mart 2022’de rapor hazırlandığı belirtildi.

Rapora nazaran; Zabıta Takviye Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı Komuta Merkezi Zabıta Amirliğinde güvenlik sistemleri teknisyeni olarak vazife yapan İstanbul İşçi İdare A.Ş. (İSPER) bünyesinde personel statüsünde bulunan Ali Furkan Karakaş’ın 16.10.2021 ve 17.10.2021 tarihlerinde saat 00.00 ile 00.05 ortasında Haliç Deniz Limanı Şube Müdürlüğü’ne hakikat komut vererek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu izlediği tespit edildi.

‘DERHAL GEREĞİ YAPILMIŞTIR’

Açıklamada, “Hazırlanan Tevdi Raporu; mevzunun isimli açıdan takibi ve soruşturulması için 30.03.2022 tarih ve 473872 sayılı yazımız ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına, işçi hakkında disiplin süreçlerinin temini için 30.03.2022 tarih ve 476262 sayılı yazımız ile İSPER A.Ş. ye gönderilmiş ve İSPER A.Ş. tarafından kelam konusu çalışanın iş akdi sonlandırılmıştır” denildi.

İBB’nin idaresinde kentin birçok noktasında 120 bin civarında güvenlik kamerası bulunduğu aktarılan açıklamada, “Bu kameraların takip ve denetim merkezlerinde misyonlu çalışanlardan işini gereği üzere yapmayanlar hakkında idari süreçler yapılmaktadır. Bu anlayışla Sayın İçişleri Bakanını izlediği tespit edilen işçi hakkında da derhal gereği yapılmıştır” sözlerine yer verildi.

İMAMOĞLU’NUN MOBESE MANZARALARI HATIRLATILDI: TIPKI HASSASİYETİ BEKLİYORUZ

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Dominick Chilcott ile yemek yediğine dair MOBESE imajlarının basında yer aldığı hatırlatılan açıklama şöyle devam etti:

“Ancak İngiltere Büyükelçisi ile Sayın Ekrem İMAMOĞLU ortasında Ocak 2022’de gerçekleşen yemekli görüşmeye ait İçişleri Bakanlığının denetim ve idaresindeki MOBESE sistemi üzerinden makam araçlarının manzaralarının magazinsel bir sürecin modülü olarak medyaya servis edilmesi olayında, bugüne kadar rastgele bir soruşturma yürütülmemiş olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. İBB’nin gösterdiği hassasiyetin birebir biçimde İçişleri Bakanlığımızca da gösterilmesini beklemekte olduğumuzu belirtiriz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.