İcralık olan fatura borçlarına devlet dayanağı geliyor

Dar gelirlilere yönelik ‘destek paketi’ ile, icralık olan fatura sorunlarını çözecek paketin detayları netleşmeye başladı. TBMM’ye sunulup yasalaşması beklenen paketle 6 milyona yakın kişinin icra takibine düşen 30 milyar lira civarındaki borcu tasfiye edilecek.

Yapılacak düzenlemeye nazaran, 2 bin liraya kadar olan borçlar icradan düşecek. Ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında sarfiyat olarak göstererek vergiden düşecek. Böylelikle, bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.

Paketin ikinci ayağını ise takibi varlık idare şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak. Bir milyona yakın kişinin varlık idare şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

NEBATİ’DEN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabı üzerinden 2 yeni çalışma hakkında yaptığı açıklamada, “Bizler; gencimizin, çiftçimizin, memurumuzun, esnafımızın ve tüm bölümlerimizin nasıl her vakit yanındaysak, icraatlarımızla dar gelirli vatandaşlarımızın da daima yanında olmaya devam ediyor, yaklaşık 30 milyar lira fiyatındaki icralık borçlarını yakında tasfiye ediyoruz.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.