İkinci el arabada 6 ay hududu yargıya taşınıyor

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu, ikinci el araba satışlarına getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlamasına karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Dünya gazetesine konuşan, MASFED Genel Lideri Aydın Erkoç, 70 bin motorlu araç satıcısının görmezden gelinerek, kesimin görüşleri alınmadan yapılan, mevcut sıkıntıların tahliline tesir etmeyecek bu düzenleme ile ilgili Danıştay’a başvuracakları belirtti. Aydın Erkoç, Türkiye’de satılan araçların yalnızca 5’te 1’inin yetkili bayiler tarafından yapıldığını belirterek, yeni düzenlemenin kayıt dışı çalışanları nasıl engelleyeceğinin muhakkak olmadığını bildirdi.

‘GÜNAH KEÇİSİ YAPILDIK’

Düzenlemenin kesimin görüşü alınmadan yapıldığını lisana getiren Erkoç, “Defaatle söylediğimiz üzere araba bayileri motorlu araç satıcılarına kullanılmamış araç satamıyor, fatura kesmesi yasak. 70 bin kayıtlı işletme, bu işletmelerde çalışanlar, aileleri görmezden gelinerek alınan bu kararı kınıyoruz. Mevcut meşakkatlere günah keçisi olarak devlete vergisini ödeyen, yanında işçi çalıştıran, ekmeğinin peşinde olan motorlu araç satıcıları gösterilmeye çalışılıyor; bu hukuka da vicdana da sığmaz. Yaşanan meseleleri, fiyatlardaki yükselişin nedenlerini hepimiz biliyoruz’” tabirlerini kullandı.

Sektörde önemli sıkıntılar bulunduğunu belirten Aydın Erkoç şu açıklamalarda bulundu: “Sektörde yaşanan önemli meseleler var. Evvelki gün Sayın Bakanımız Nurettin Nebati, arz talep istikrarını bozan, kayıt dışı iktisat oluşmasına sebebiyet veren 100 bin mükellefin radara takıldığını açıkladı. Bizler de yetki evrakına sahip devlete vergisini ödeyen ve mesleği kurumsal çerçevede layıkıyla icra etmeye çalışan esnaflar olarak yıllardır kayıtlı olmayan, vergi ödemeden merdiven altı metotlarla araç alım satımı yapan şahısların piyasa istikrarını bozduğunu hatırlatarak bunun gayretini veriyoruz.”

‘SATIŞLARIN BEŞTE DÖRDÜ KAYIT DIŞI’

Değişikliğin sistemi suiistimal edenleri içermediğine değinen Erkoç, “Bu yeni düzenleme ile bu bireyler nasıl engellenebilecek üzere sorular da önümüzde duruyor. Bununla birlikte bölüm meseleleriyle gayret etmeye çalışan etik çerçevede işini yapan motorlu araç satıcıları günah keçisi ilan edilmeye çalışılıyor. Halbuki ki hali hazırda aslında bayilerden araç alamayan motorlu araç satıcıları bu bahsin da büsbütün dışında… Kayıt dışı çalışan ve araç alım satımını iş haline getiren bireyler için önlem alınmalı. Türkiye’de yıllık yaklaşık olarak 750 bini sıfır, 8 milyon 250 bini ikinci el olmak üzere toplam 9 milyon araç satılıyor. Bugün ülke genelinde yapılan sıfır ve ikinci el araç satışlarının yalnızca 5’te 1’i bayi ve yetkili motorlu araç satıcıları tarafından gerçekleştiriliyor. Geri kalan beşte dörtlük kısmı ise kayıt dışı çalışan, bu işle alakası olmayan, fiyatların da yükselmesine neden olan bu bireylerce gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.