İstanbul’da 1.6 milyon konutun zelzele sigortası bulunmuyor

GölcükDepremi’nin yıl dönümünün yaklaşması üzerine Türkiye’de konutların zelzele sigortasının bulunmaması dikkat çekti. Ülke genelinde 9.2 milyon, İstanbul’da da 1.6 milyon konutun zelzele sigortası bulunmuyor. Uzmanlar tedbir alınması konusunda ikazlarda bulundu.

AA’nın haberine nazaran, Türkiye genelindeki 20 milyon 32 bin konuttan yüzde 53,90’ı, yani 10 milyon 795 bin 698 konut için zelzele sigortası yaptırıldı. Şimdi 9 milyon 236 bin 302 konutun Mecburî Zelzele Sigortası bulunmuyor. İstanbul’da ise 4 milyon 153 bin konutun 61,9’unun sigortalı olduğu görülürken, zelzele sigortası bulunmayan konut sayısı ise 1 milyon 582 bin 505 adet olarak kayıtlara geçti.

Uzmanlar, zelzeleye karşı konutlara DASK yaptırılması, riskli binaların güçlendirilmesi ve gerekirse dönüştürülmesi davetinde bulundu.

‘RİSKLİ YAPILAR MÜMKÜNSE GÜÇLENDİRİLMELİ’

Helmann İdare Heyeti Lideri Selman Özgün, sarsıntıya karşı öncelikle binalara sarsıntıya karşı dayanıklılık testi yaptırılması gerektiğinin altını çizdi.

Özgün, DASK yaptırmaları davetinde bulunarak, “Riskli yapılar mümkünse güçlendirilmeli. Güçlendirme ile kurtarılamayan binalar ise dönüştürülmeli. Fakat riskli yapıların en az yüzde 90’ının güçlendirmeyle kurtarılabileceğini biliyoruz. Bu sayede kaynak israfı azaltılır ve geri dönüştürülemeyen betonların tabiata bırakılmasının da önüne geçilir. Yeni yapılan binalar zati sarsıntı yönetmeliğine uygun yapılıyor. Lakin konutlarımızı çelik, kerpiç ve ahşap üzere betona alternatif gereçlerle inşa edersek bu mevzudaki riskler büyük ölçüde bertaraf edilecektir” dedi.

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Lideri Sinan Türkkan, bahse ait yaptığı açıklamada, etkin sarsıntı neslinde bulunan Türkiye’nin her an bu türlü bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu, Marmara’da da şiddetli bir zelzelenin beklendiğini söyledi.

‘KONUTLARIN YÜZDE 40’A YAKINININ ZELZELE SİGORTASI BULUNMUYOR’

Türkkan, İstanbul’da olası şiddetli bir sarsıntıda büyük zararın öngörüldüğünü belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Büyük bir zelzele riski önümüzde dururken kentteki riskli binalar için hala harekete geçmiş değiliz. Konutların yüzde 40’a yakınının sarsıntı sigortasının bulunmadığını görüyoruz. Vatandaşlarımıza sarsıntıya karşı kesinlikle binalarını güçlendirmelerini ve DASK yaptırmalarını öneriyoruz. Megakentte mümkün şiddetli bir zelzelede çok ağır, ağır ve orta hasar alması beklenen konut sayısın 600 bin adet. Bu konutlar için hemen ‘güçlendirme seferberliği’ başlatılmalı. Vatandaşlarımız harekete geçmeli, hükümetimiz sürece dayanak olmalı, belediyeler de güçlendirmenin önündeki manilerin kaldırılması için kolaylık sağlamalı. Aksi takdirde şiddetli bir zelzelenin sonuçları çok vahim olacaktır.”

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN GEÇ KALMAMALIYIZ’

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Koordinatörü Erdal Turgut, aktüel olarak üzerinde çalıştıkları projenin “Zorunlu Zelzele Sigortası’nın Afet Sigortası’na dönüştürülmesi” olduğunu söyleyerek, “Başta sel olmak üzere öteki doğal afet cinslerinin zarurî zelzele sigortasına entegre edilmesi ile ilgili projemiz kapsamında çalışmalarımız sürüyor. 2023’te tamamlamayı hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

MasterTürk Kümesi Lideri Gökhan Taş da İstanbul’da 7,5 ve üzeri şiddete sahip mümkün bir sarsıntıda birçok binanın hasar almasının mümkün olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bunun yolu da konut sakinlerinin yapı kontrolü yaptırmalarından geçiyor. Bundan evvel de tekraren söyledik: Kentsel dönüşüm için geç kalmamalıyız. Son periyotta dönüşümü hızlandırmak için Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değerli kararlar alındı. Sarsıntı jenerasyonunda yer alan ülkemiz ve nüfusu konuklarıyla birlikte 20 milyona yaklaşan İstanbul için entsel dönüşüm olmazsa olmaz.”

DEPREM SİGORTASINA EN FAZLA İLGİ GÖSTERİLEN BÖLGE MARMARA

Yoğun kentleşmenin yaşandığı ve 6 milyon 840 bin konutun yer aldığı Marmara, sarsıntı sigortasına en fazla ilgi gösterilen bölge oldu. Bölgede yüzde 62.90’lık oranla 4 milyon 302 bin 607 konutun Zarurî Zelzele Sigortası bulunuyor.

Marmara Bölgesi’ni, yüzde 54,60 ile Ege, yüzde 49,20 ile İç Anadolu, yüzde 48,70 ile Doğu Anadolu, yüzde 48,30 ile Güneydoğu Anadolu, yüzde 47,20 ile Akdeniz ve yüzde 44,40 ile Karadeniz izledi.

Büyükşehirlerin sigortalılık oranları, İstanbul’da yüzde 61,90’a, İzmir’de yüzde 58,50’ye, Ankara’da yüzde 56,10’a, Bursa’da yüzde 57,40’a ve Antalya’da yüzde 53,40’a ulaştı.

Zorunlu zelzele sigortalılık oranı en yüksek vilayetler Bolu, Yalova ve Tekirdağ olurken sigortalılık oranının en düşük olduğu vilayetler Hakkari, Gümüşhane ve Muş olarak belirlendi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.