Johnson hükümeti adeta ‘hayalet gemi’ye döndü: İstifa etmesi an sıkıntısı

İngiltere’de birkaç gündür yaşanan “istifa” krizi, ülkedeki tüm siyasi istikrarları değiştirdi. İngiliz basınına nazaran hükümetin 5’te biri istifa ederken, son olarak bakanlar, Başbakan Boris Johnson’a istifa baskısı yapmak üzere Başbakanlık Ofisi’nin yolunu tuttu. Johnson’a misyondan ayrılması için baskı yapan bakanlar ortasında, dün yeni Maliye Bakanı olarak atanan Nadhim Zahawi, İçişleri Bakanı Priti Patel, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İş Bakanı Kwasi Kwarteng, Galler Bakanı Simon Hart, Kuzey İrlanda Bakanı Brandon Lewis, Memleketler arası Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan yer ismi.

Zahawi’nin açıklamasına nazaran, Johnson’ın bu öğlenden sonra istifasını açıklaması bekleniyor.

UMUDU KRALİÇE

Johnson ise kendisine gelen tüm yansılara ve hükümetten gelen 50’den fazla istifaya karşın hala misyonunu bırakmayacağının altını çizerek istifa davetlerine karşı “Seçilmiş olduğum işe devam edeceğim ve bunu yapmaya devam edeceğimi size söylemekten memnunluk duyuyorum” dedi. Johnson’ın iktidarda kalmak için şimdiki atılımının de, Kraliçe II. Elizabeth’i parlamentoyu feshetmesi konusunda ikna etmeye çalışması olduğu belirtiliyor.

‘HAYALET GEMİ’

Başta muhalefetteki Emekçi Partili milletvekilleri olmak üzere Johnson’a reaksiyon gösteren kısımlar, Johnson’ın “iktidarda kalma inadının çok komik ve acınası” olduğunu söylerken İngiliz basını da, Johnson’ın hükümeti için “hayalet gemi hükümeti” benzetmesini yaptı.

NE OLMUŞTU?

Boris Johnson, 2020 yılında Başbakanlık Ofisi’nde Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle uzun müddettir istifa baskısı altındaydı. Bu sebeple para cezası da alan Johnson, hem kendi partisinin kimi milletvekilleri hem de muhalefet tarafından “parlamentoya palavra söylemekle” suçlanmıştı. Önderi olduğu Muhafazakâr Parti 6 Haziran’da itimat oylamasına gitmiş lakin Johnson 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Parlamentoda uzun müddet “kendisine duyulan itimadı istismar etmekle” suçlanan Johnson’ın, cinsel tacizle suçlanan bir milletvekilini parti içinde terfi ettirmesi ise olayları daha da alevlendirmişti.

İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, dün arka arda hükümetteki misyonlarından istifa ettiklerini açıklamıştı. Javid, artık vicdanen vazifesine devam edemeyeceğini ve Johnson’a itimat duymadığı için misyonundan istifa ettiğini söylemişti.

Javid’in istifa açıklamasından kısa bir müddet sonra Sunak da istifa ettiğini açıklamış ve “Halk haklı olarak hükümetin düzgün, uzman ve önemli biçimde yönetilmesini bekliyor. Bunun benim son bakanlık vazifem olabileceğinin farkındayım fakat bu standartlar için savaşmaya bedel olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum” demişti.

Ardından tüm hükümette istifalar adeta çorap söküğü üzere geldi ve an prestijiyle hükümette değişik vazifelerde bulunup istifa edenlerin sayısı 50’yi geçti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.