Meclis’te iktisada ait torba teklif mesaisi: Erdoğan partililere hitap edecek

Haftalık çalışmasına 17 Mayıs Salı başlayacak TBMM Genel Konseyi’nde, Bankacılık Kanunu ile Birtakım Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

Teklife nazaran, bilançolarında yer alan yabancı paralarını, bu yılın sonuna kadar dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevirerek en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında kıymetlendiren şirketlerin, vade sonunda elde ettiği faiz ve kar hisseleri ile başka karlarından kurumlar vergisi alınmayacak.

Resmi kuruluşlar, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlara ilişkin olanlar dışındaki tüm ticari mevduat ve iştirak fonu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından sigorta edilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca üretimi tamamlanarak büyükşehir belediyelerine devredilen metro projeleri için merkezi idare bütçesinden harcanan fiyatlar, belediyelerin genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak hisselerinin azami yüzde 5’i oranında tahsil edilecek.

Genel Konseyde daha sonra Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Teklife nazaran, avukatlık stajına fiilen pürüz olmamak kaidesiyle rastgele bir işte sigortalı olarak çalışılması avukatlık stajının yapılmasına mani olmayacak.

Birden fazla baronun bulunduğu vilayetlerde her bir baro tarafından isimli yardım ofisi oluşturulacak.

KURULLARIN GÜNDEMİ

KİT Kurulu, kontrol programını sürdürecek. Kurul, salı günü Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ ile bağlı iştirakleri, çarşamba günü ise Elektrik Üretim AŞ, Türkiye Elektromekanik Sanayi AŞ ile Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin 2019-2020 yılı hesaplarını inceleyecek.

Bu ortada TBMM’de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri küme toplantıları da yapılacak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü saat 11.45’te, AK Parti TBMM Küme Toplantısı’nda partililere hitap edecek.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.