Mısır Cumhurbaşkanı Es-Sisi: “Sudan’daki olaylar bir iç meseledir müdahale edilmemelidir”

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Sudan’daki gelişmeler hakkında ülkesinin değişmez tutumunun başka ülkelerin içişlerine müdahale etmemek olduğunu vurguladı.

Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi toplantısında konuşan Sisi, “Sudan’daki Mısır kuvvetlerinin hedefi yalnızca eğitim vermektir, taraflardan birinin lehine diğerinin aleyhine destek vermek değildir. Sudan’daki olaylar bir iç meseledir müdahale edilmemelidir ” dedi.

Sudan’da yaşananların ülkenin bir iç meselesi olduğunu söyleyen Sisi, krizin sonlandırılması için müzakereler yapılmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Sisi, Mısır’ın dışişleri politikasının her zaman bölgenin tüm sorunlarına yönelik itidalli ve dengeli bir tavır takındığını belirterek şunları dile getirdi:

“Mısır, devletlerin iç işlerine karışmaz, çünkü her ülkenin kendi iç siyasetini ve koşullarını yönetmede kendine has özellikleri vardır”

Mısır’ın Sudan’daki taraflar arasında sükunetin sağlanması için aracı olma rolü oynamaya hazır olduğunu bildiren Sisi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutterres ile konu hakkında iletişimde olduklarına işaret etti.

Sisi, Sudan’daki taraflara ülkedeki var olan durumun çözülmesi için diyalog masasına ve müzakereye gelmeleri çağrısı yaparak, diyaloğu reddederek silah ve şiddete başvurmaları nedeniyle istikrarsızlık ve güvenlik zaafiyetinden muzdarip olan bazı ülkelere atıfta bulundu.

Sisi ayrıca, dökülen kanların durdurulması, ateşkes ve istikrarın sağlanmasına yönelik Sudan’daki taraflarla (Sudan ordusu ve Hızlı Destek Kuvvetleri) temasların devam ettiğini ifade ederek, Sudan’da bulunan Mısırlı askerlerin askeri tatbikatlar kapsamın orada bulunduğunu, herhangi bir tarafı desteklemediğini ve Mısırlı askerlerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik kapsamlı temasların da sürdüğünü kaydetti.

-Ne olmuştu?

Sudan’ın başkenti Hartum’da ve çeşitli şehirlerde, 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDK’nın feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını ve bu esasa göre davranılacağını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Sudan Özel Temsilcisi Volker Perthes, Sudan’daki çatışmalarda can kaybının 185’e ulaştığını, 1800’den fazla sivil ve askerin de yaralandığını duyurmuştu.

Sosyal medyada, 15 Nisan’da Sudan’ın kuzeyinde bulunan Meravi Havaalanı’nda bazı Mısırlı askerlerin rehin alındığı iddiaları ortaya atılmıştı.

Mısır ordusundan yapılan açıklamada, Mısır askerlerinin Sudan ordusuyla yapılması planlanan askeri tatbikatlar kapsamında ülkede bulunduğu ve askerlerin güvenliğinin sağlanması için ilgili makamlarla koordinasyon içinde olunduğu kaydedilmişti.

Açıklamada ayrıca Sudan’da bulunan Mısır kuvvetlerinin güvenliğinin temini çağrısı yapılmıştı.

Sudan ordusu ile çatışan HDK, askeri tatbikatlar kapsamında ülkede bulunan Mısırlı askerileri, güvenlik koşulları normale döndüğünde ülkelerine teslim etmeye hazır olduklarını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir