NATO Tepesi’nde terör çaba alarmı dördüncü düzeye çıkarılacak

İspanya’nın başşehri Madrid’de 28-30 Haziran tarihinde yapılacak NATO Tepesi’nde, ülke tarihinde bu vakte kadar yapılan memleketler arası toplantılardaki en büyük güvenlik tedbiri alınarak, 10 bin polis ve askerin misyon yapacağı bildirildi.

AB için üyelik isteyen İsveç ve Finlandiya’da katılacak

Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil edeceği NATO Tepesi’ne NATO üyesi 30 ülkenin devlet yahut hükümet liderlerinin yanı sıra “partner ülkeler” ismi altında Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Güney Kore, ittifak içinde yer almayan AB üyesi ülkelerle üyelik müracaatında bulunan İsveç ve Finlandiya da üst seviye temsilciyle katılacak.

Güvenlik en üst seviyede olacak

NATO’nun 40 yıllık üyesi olan ve 1997’den sonra ikinci defa bu ittifakın tepesine konut sahipliği yapacak İspanya, 40 kadar ülkeden toplamda 2 bin kişinin katılacağı ay sonundaki tepe için Madrid’de en üst seviye güvenlik tedbiri aldı.

İçişleri Bakanlığı, 6 bin 550 ulusal polis, 2 bin 400 jandarma ve çok sayıda mahallî güvenlik ünitesini tepe için görevlendirdi.

IFEMA fuar alanında yapılacak tepenin en ağır olduğu 29 ve 30 Haziran’da Madrid’in merkezindeki ana yollar makul saatlerde trafiğe kapatılacak. Vatandaşlara imkanlar dahilinde meskenden çalışmaları tavsiye edildi.

Terörle gayret alarmı dördüncü düzeyde olacak

Zirve öncesi mümkün tüm güvenlik tehditlerini tahlil eden içişleri ve savunma bakanlıkları, şimdiye kadar olduğu üzere terörle uğraş alarmını 4. düzeyde tutmaya devam ediyor. NATO aykırısı şovların de tepenin yapılacağı yerden uzakta olacağı kaydedildi.

Diğer yandan, İspanyol haber ajansı EFE, ABD Devlet Lideri Joe Biden’ın heyetinde yaklaşık bin kişinin olduğunu ve Madrid’deki üç otelin büsbütün ABD heyetine ayrıldığını yazdı.

Zelenskiy görüntü konferansla katılacak

NATO’nun gelecek 10 yıllık planlamasının yapılacağı ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ana unsur olacağı dorukta, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’nin görüntü konferans yoluyla konuşma yapması öngörülüyor.

İspanya’daki sol koalisyon hükümetinin küçük ortağı çok sol görüşlü Unidas Podemos’dan bakanların, NATO’yu protesto etmeleri nedeniyle tepeyle ilgili toplantılara katılmaları beklenmiyor.

Zirveyi takip etmek için dünyanın dört bir yanından 2 bine yakın gazeteci akredite oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.