Öğrenciler pirinç kabuğundan ürettikleri gereçle plastiğe rakip olmak istiyor

Kovid-19 salgını sürecinde paketli eserlerin kullanımının yaygınlaşması, plastik kullanımının artmasından ötürü harekete geçen öğrenciler, plastiğe alternatif eser arayışına girdi.

Öğrenciler, laboratuvar ortamında yaptıkları deneylerde pirinç kabuğunu biyokompozit materyale dönüştürdü.

Testlerde, toprakta 6 ayda yaklaşık yüzde 70’inin yok olduğu belirlenen gereçten birinci kademede sıhhat ve paklık kesiminde kullanılabilecek eldiven üretildi.

Patent ve tescil süreci devam eden biyokompozit materyal, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ’de tanıtılıyor.

Biyoloji öğretmeni Gamze Koçkarsantılıoğlu, tabiata oldukça ziyanlı olan plastiğe alternatif, etraf dostu bir eser geliştirdiklerini söyledi.

Biyokompozit materyalin birden fazla yararının olduğunu belirten Koçkarsantılıoğlu, “Çeltik kabuklarımız hasadın akabinde tarlada yakılarak atmosfere karbondioksit olarak gönderilmekte. Biz çalışmamızla bunu sıfır atığa dönüştürdük. Laboratuvarımızda çeşitli süreçlerden geçirerek organik, biyokompozit bir gereç elde ettik” dedi.

Bu gereçten birinci etapta sıhhat ve paklık kesiminde kullanılabilecek biyoplastik eldiven ürettiklerini lisana getiren Koçkarsantılıoğlu, “Eldivenin özelliği içindeki nanopartiküller antibakteriyellik sağlıyor. İçinde gliserin bulunduğu için de cilde dost bir malzeme” diye konuştu.

Özellikle sıhhat ve paklık bölümünde kullanılan lateks eldivenlerin hem etrafa, hem de ithal olduğu için ülke iktisadına ziyan verdiğini anlatan Koçkarsantılıoğlu, “Bizim eldivenimiz maliyeti yüzde 50 azaltmakta ve etraf dostu olduğu için toprağın korunmasını sağlıyor. Hem sıfır atık hem sürdürülebilir kalkınmayı desteklemektedir” tabirini kullandı.

Koçkarsantılıoğlu, eseri daha da geliştireceklerini belirterek “Üründe patent basamağındayız, inşallah seneye farklı eserler yapacağız. Yalnızca eldiven değil biz bundan pet şişe, tabak üzere eserler yapabileceğiz. Ham maddeyi çiftçilerden rica ettik gönderdiler. Sıfır maliyetle, sıfır atık eser geliştirdik” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.