Ordu’daki yargıçtan Ayvalık’taki tarla için karar

Ayvalık’ın Altınova Mahallesi’ndeki 40 dönüm tarlanın yasaya alışılmamış olarak parsel parsel satışını Belediye Lideri Mesut Ergin durdururken, olayın çarpıcı ayrıntıları ortaya çıktı. Kelam konusu alanda parselasyon kararını, Ordu’daki Gürgentepe Asliye Hukuk Mahkemesi’nin aldığı öğrenildi. Tarlayı parsellere bölüp satışa çıkaranları savcılığa şikayet eden Ayvalık Belediyesi, mahkeme hakimi hakkında HSK’ya hata duyurusunda bulundu.

Ayvalık’ın Altınova Mahallesi’ndeki verimli tarlaların bulunduğu 242/2 parsele kayıtlı 40 dönüm alanda hak talep eden 60 kişi tapu iptal ve tescil davası açtı. Davacılar, taşınmaz malikiyle ortalarında inanç kontratı imzaladıklarını, bu mukaveleye dayanarak masraf yaptıklarını, sonra ise ortalarında uyuşmazlık çıktığını belirtti.

Davacılar, tarlanın eşit pay oranında paylaştırılarak tapu kayıt ve tescilini istedi. Taşınmaz maliki de itiraz etmeyerek davayı kabul etti. Balıkesir’in Ayvalık ilçesiyle ilgili dava  Ordu – Gürgentepe Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, tarlanın dava açanlar ismine eşit paylara bölünerek tesciline karar verdi.

PARSEL PARSEL SATIŞA ÇIKARDILAR

Bu kararın akabinde, denize 1 kilometre uzaklıktaki verimli tarlada tel örgüler çekilerek parselasyon süreci yapıldı, akabinde parseller satışa çıkardı. İlanda, “265 metrekare yerler yalnızca 325 bin lira ve sonlu sayıda” denildi.

“İŞLEM YASADIŞI”

Oysa yapılan süreçler maddelere ve hukuka muhalif. Zira, tarlanın bulunduğu alan 2016 yılındaki Bakanlar Konseyi kararıyla “büyük ova” kapsamına alındı. Ayrıyeten 1/100.000 ölçekli etraf sistemi planına nazaran, “tarımsal niteliği korunacak alan” kapsamında bulunuyor. 5403 sayılı yasa uyarınca, verimli tarım yerlerinin bölünerek paydaş adedinin artırılması da yasak.

DANIŞIKLI DAVA İLE KANUN BERTARAFI

Hukuka ters süreçleri tespit eden ve müdahalede bulunan kurum Ayvalık Belediyesi oldu. Belediye takımları tel örgüleri söktü. Cezai süreç başlatan belediye başkanlığı, sorumlular hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Teşebbüsü “fırsatçılık” olarak niteleyen Ayvalık Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü, tarafların muvazaalı (danışıklı) dava açarak, kanunun kesin olarak yasakladığı bir durumu bertaraf etmeye çalıştıklarını öne sürdü.

Hukuka karşıt sürecin durdurulması ve caydırıcı bir cezai süreç uygulanması için gereken tüm çalışmalar başlatıldığı açıklandı, savcılığa hata duyurusunda bulunuldu. Belediye ayrıyeten, tarlayı parsel parsel satışa çıkaranlara idari para cezaları uygulanması için Tarım ve Orman Bakanlığı’na yazı yazdı.

BELEDİYE, MAHKEME YARGICINI HSK’YA ŞİKAYET ETTİ

Dikkat çeken konulardan biri, Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki tarla hakkında Ordu’daki Gürgentepe Asliye Hukuk Mahkemesi’nin karar vermesi oldu. Ayvalık Belediye Başkanlığı, Ordu’daki mahkemenin yetki alanı dışında karar verdiğini öne sürdü.

Belediye ayrıyeten, 5403 Sayılı Toprak Muhafaza ve Arazi Kullanımı Kanunu’nca kesin olarak yasaklanmasına karşın, Gürgentepe Asliye Hukuk Mahkemesi’nin açıkça yasaya muhalif karar verdiğini belirterek kabahat duyurusunda bulundu. Belediye, Yargıçlar ve Savcılar Şurası Başkanlığı’na yazdığı dilekçeyle karar kuran hakim hakkında gereğini yapılmasını talep etti.

“YASADIŞI SATIŞLARI ENGELLİYORUZ”

Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin, yasadışı süreçleri ve satışları engellemeye devam edeceklerini söyledi. Ergin, “Ayvalık tabiatı, denizi, tarihi ve birçok özelliğiyle cazibe merkezi pozisyonunda ve kentimizde yaşamak isteyenler burada arsa alımına yöneldi. Bu talepten kanuna ters biçimde yararlanmaya çalışan fırsatçılar tarım yerlerini 300-500 metrekarelik kesimlere bölerek kooperatif yahut çiftlik ismi altında satmaya başladı. Lakin tarım topraklarının parsellenip satılması yasal değil. Biz Ayvalık Belediyesi olarak bu kanuna alışılmamış satışları engelliyoruz ve engellemeye devam edeceğiz” dedi.

Ergin “Ulu Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün 13 Nisan 1934 yılında ziyareti sırasında, sapsarı buğday başaklarıyla kaplı, dümdüz, uçsuz bucaksız ovaları görüp ‘buraya Altınova demeli, son derece değerli, verimli ovalar’ demesinden sonra ‘Altınova’ ismini alan bu eşsiz yerdeki verimli toprakları, Ordu vilayetindeki bir asliye hukuk mahkemesinde alınan kanuna karşıt kararla fırsatçıların tel örgüyle bölüp internet üzerinden kampanyalı satışlarmış üzere pazarlaması mümkün değil” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.