Pınarbaşı akarsuyu kurudu, birçok canlı öldü

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde akan ve Sakarya Nehri’nin kollarından birisi olan Pınarbaşı akarsuyu kurudu. Balık ve kaplumbağa başta olmak üzere bir çok canlı akarsu kuruyunca telef olurken, akarsu yatağının son hali ise görenlerin adeta içini sızlattı.

Emirdağ ilçesine bağlı Yenikapı ve Hamzahacılı köyleri ortasında yer alan ve Sakarya Irmağının kollarından birisi olan Pınarbaşı akarsuyu büsbütün kurudu.

Yüzyıllardan bu yana akan ve evvelki yıllarda yatağında iki tane de değirmen bulunduran akarsu teze nazaran, etrafındaki tarım topraklarında yapılan bilinçsiz sulama nedeniyle kurudu.

ÖNLEMLER İŞE YARAMADI

Çevre felaketinin yaşandığı bölgede flamingo üzere bir çok kuş çeşidi akarsuyun kuruması ile bölgeden uzaklaşırken, piknikçilerin de uğrak yerlerinden olan akarsu kuruyunca adeta bölge terk edildi.

2020 yılında akarsuyun eski haline gelmesi için biriktirme havuzları başta olmak üzere çeşitli tedbirler alınırken, tedbirler tekrar de kurumayı engelleyemedi.
Akarsuda sular çekilince balık ve kaplumbağalar başta olmak üzere bir çok canlı da telef oldu. Adeta bataklığa dönen bölge ise son hali ile görenlerin içini sızlattı.

“3 SENE EVVEL BURAYA YÜZMEYE GELİRDİK”

Bölge sakinlerinden Kadir Han Çakır, evvelki yıllarda suyun gür bir biçimde aktığını ve akarsuda gençlerin yüzdüğünü anımsatarak, “Ben Emirdağlıyım, biz 2,5-3 sene evvel buraya yüzmeye gelirdik. Gölde arkadaşlarımızlar yüzüyorduk, buralar eksiksiz su doluydu. Ancak son yıllarda sular çekildi. Balıklar ve kaplumbağalar öldü. Bu durum bizleri fazlası ile üzüyor” dedi.
Öte yandan, bölgede akarsuyun tekrar eski haline gelmesi için başlatılan çalışmaların devam ettiği öğrenildi. İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.