Rusya: UAEA’den Zaporijya Nükleer Santrali konusunda objektiflik bekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova Devlet Memleketler arası Bağlantılar Enstitüsü’nde şimdiki hususlara ait açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Atom Gücü Ajansı (UAEA) heyetinin Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’ne gittiğine dikkati çeken Lavrov, UAEA’den objektiflik bekliyoruz. Geriye kalanı, ziyaretin hazırlığı ve bu ziyareti zorlaştırma teşebbüsleriyle ilgiliydi. Kimileri, UAEA’nın objektif sonuçlara varmasını istemiyor. dedi.

Lavrov, Ukrayna sabotaj kümelerinin bu sabah santralin yakınlarında konuşlanmaya çalıştığı ve etkisiz hale getirildiğini söyleyerek, Santralin inançlı biçimde çalışması ve UAEA’nın burada kendi vazifesini yerine getirmesi için elimizden geleni yapıyoruz.ifadelerini kullandı.

“Transdinyester’deki askerlerimize yönelik tehdit atak olarak kabul edilecek”

Moldova hudutlarında bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi sıkıntısına de değinen Lavrov, şöyle konuştu:

Bu bölgede, barış güçlerimiz ve Kobasna köyündeki Avrupa’nın en büyük cephanesini koruyan askeri birliklerimiz bulunuyor. Güney Osetya’da olduğu üzere bu askerlerin güvenliğini tehdit edecek rastgele bir aksiyon, milletlerarası hukuk doğrultusunda Rusya’ya taarruz olarak kabul edilecek. Herkesin bunu anlaması gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.