Şentop’tan Yunanistan’ın ‘Pontus’ tezlerine reaksiyon: Türk halkına karşı işlenen soykırım düzeyindeki katliamlardan direkt sorumludur

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Yunanistan makamlarının, 19 Mayıs’ı mesnetsiz ‘Pontus’ tezlerinin yıl dönümü olarak mazeret ederek yaptıkları ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik tutumlarına reaksiyon gösterdi.

Trabzon’da gerçekleştirilen “Yunanistan Tarafından Anadolu’da İşlenen İnsanlık Hataları: İşgalci Mağdur Olabilir mi?” başlıklı sempozyuma görüntü bildiri gönderen Şentop, Yunanistan’ın Birinci Dünya Savaşı sonrasında işgal ettiği Anadolu’da birçok insanlık kabahati işlemesine karşın, Rumların mağdur gösterilmesine yönelik gayretlerine dikkati çekti.

Şentop, “Anadolu’nun çoğunluğunu oluşturan Türk halkını imha ederek Anadolu’da hakimiyet kurmak isteyen Yunanistan, Türk halkına karşı işlenen soykırım düzeyindeki katliamlardan direkt sorumludur. Yunanlar, Megali İdea’nın gerçekleşmesinde Türksüzleştirmeyi, Türksüzleştirmek için de katliam, zulüm ve tedhişi bir formül olarak kullanmaktan asla imtina etmemiştir” dedi.

Anadolu’daki katliamların Yunanistan silahlı kuvvetleri ve onlar hesabına çalışan yerli Rum çeteler tarafından gerçekleştirildiğine dikkati çeken Şentop, Yunanistan’dan aldıkları askeri güçle Karadeniz kıyılarında örgütlenen Rum Pontus çetelerinin de Türklere karşı gerçekleştirdikleri hücumların herkesin malumu olduğuna işaret etti.

“Tarihin şahitliği bizim yanımızdadır”

Taarruzlar karşısında Türklerin, dünyada misline az rastlanan kahramanlık örneği gösterdiğini vurgulayan Şentop, şunları söyledi:

“Milletimiz, bin türlü mahrumiyet içinde dahi Hakk’ın yardımı, ulusal azim ve misak-ı ulusala ile perçinlenen irade sayesinde mütecavizleri tarihte eşi gibisi görülmemiş bir hezimete uğratmıştır. Vatanını müdafaa uğruna dahili ve harici düşmanlara karşı gayret etmek mecburiyetinde kalan milletimiz, her türlü yokluk ve zulme karşın fert fert, köy köy, kent şehir direnmiş, çaba etmiş; canından, cananından vazgeçse de namusundan, istiklalinden ve vatanından vazgeçmemiştir.
Yunan işgali sırasında Anadolu´da ölenlerin ve yerlerinden göç etmek zorunda bırakılanların sayısını toplam nüfusa oranladığımızda karşımıza çıkan görüntü, Avrupa’daki 30 yıl savaşlarından o tarihe kadar geçen mühlet içerisinde bu türlü bir kıyım ve zulmün görülmediğidir. Devletler hukukuna karşıt olarak kendisine istiklal hakkı tanınmayan Müslüman Türk halkının imhasına çalışan emperyalist zalim tarih huzurunda asla affedilmeyecektir. Tarihin şahitliği bizim yanımızdadır.”

“Güneşin balçıkla sıvanmasına benzemektedir”

Şentop, 19 Mayıs gününün kelamda Pontus Soykırımını Anma Günü olarak kabul edilmiş olmasına, “Yunanistan’ın tarihi çarpıtarak hakikati gizlemeye çalışması güneşin balçıkla sıvanmasına benzemektedir” kelamlarıyla reaksiyonunu ortaya koydu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.