Türkiye’nin sıhhat hizmeti ihracatı için buluşuldu

Hizmet İhracatçıları Birliği, bu potansiyeli pahalandırmak emeliyle bölüme yönelik bir bilgilendirme toplantısı ve strateji çalıştayı düzenledi.

TİM Binasında gerçekleştirilen toplantıya Ticaret Bakanlığı Milletlerarası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Alperen Kaçar ve Genel Müdürlük yetkilileri ile HİB İdare Heyeti Üyesi ve Sıhhat Hizmetleri Dal Komitesi Lideri Prof. Dr. Orhan Gazi Yiğitbaşı, HİB Genel Sekreteri Fatih Özer’ın yanı sıra çok sayıda dal temsilcisi katıldı.

Toplantının açılışında konuşan HİB İdare Konsey Üyesi Prof. Dr. Orhan Gazi Yiğitbaşı, bacasız sanayi olan hizmet kesimlerinin hem istihdam hem de ihracata büyük katkı sağladığına dikkat çekerek, “Bugüne kadar ihracat denildiğinde daima mal ihracatı akla gelir, takviye ve teşvikler de buna nazaran verilirdi. Lakin, son periyotta kesimimizin muhtaçlık ve beklentilerine yönelik birçok teşvik ve takviye yürürlüğe girdi. HİB olarak bu takviyeleri bölüm geneline duyurarak, daha fazla sıhhat kuruluşunu dış pazarlara yönlendirmeyi hedefliyoruz. Hem turizm hem de yolcu nakliyatı bölümlerine kaldıraç tesiri yapan sıhhat hizmeti ihracatında sahip olduğumuz teknolojik alt yapı, uygun tedavi maliyetleri, ulaşım kolaylığı ve işçi kalitesiyle liderlik potansiyeline sahibiz. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanlıklarımızın ve Genel Müdürlüğümüzün dayanakları ve harcadıkları ağır mesai ile açıklanan teşviklerle kesimimizin kısa müddette 110 milyar dolar ihracat amacına ulaşacağından kuşkumuz yok” diye konuştu.

“SAĞLIK HİZMETLERİNE ÖZEL DEĞER VERİYORUZ”

Ticaret Bakanlığı’nın hizmet bölümlerine yönelik verdiği takviye ve teşvikleri kapsayan bir sunum yapan Milletlerarası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Alperen Kaçar, Bakanlık olarak hizmet bölümlerine özel değer verdiklerini söyledi.

Türkiye’nin sıhhat hizmetlerinde büyük bir potansiyeli olduğunu yineleyen Kaçar, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız, sıhhat hizmeti ihracatına özel kıymet atfediyor. Bu doğrultuda sıhhat hizmetlerinde çok kıymetli dayanakları uygulamaya koyduk. Firmalarımızın geniş kapsamlı teşviklerden yararlanıp, döviz kazandırma uğraşı içine girmesi ile sıhhat hizmeti ihracatının hak ettiği pozisyona gelmesini daima birlikte sağlayacağız. Sıhhat kuruluşlarına ve aracı kurumlara, reklam tanıtım ve pazarlama yurt içi ve yurt dışı etkinliklere iştirak, eser yerleştirme ve acente kurulu üzere mevzularda yüzde 60 oranında devlet dayanağı bulunuyor. Tescil ve korunma, istihdam, pazara giriş evrakları, yabancı lisan eğitimi, hasta yol masrafları, yurt içi tanıtım ve eğitim, komplikasyon ve seyahat sıhhat sigortası üzere bahislerde yüzde 60-70 oranında dayanak veriyoruz” diye konuştu.

ÜRÜN YERLEŞTİRMEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

Hizmet İhracatçıları Birliği’nin yürüttüğü Hizmet Dalı Rekabet Gücünün Artırılması Projesi Takviyesi (HİSER) kapsamında da değerli dayanak sunulduğunu belirten Kaçar, firmaların bu projeye katılmasının kendileri açısından çok olumlu sonuçlar doğuracağını vurguladı.

Türk dizilerinin dünyanın biri çok ülkesinde 800 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştığına dikkat çeken Kaçar, eser yerleştirme takviyesi sayesinde sıhhat kuruluşlarının birçok ülkeye ulaşabileceğini belirtti. Alperen Kaçar, sıhhat hizmeti ihracatının tek elden tanıtımını sağlamak hedefiyle, sıhhat hizmeti ihracat portalı Heal in Türkiye’nin de oluşturulduğunu belirterek, bu portalın Türk sıhhat hizmetleri dalının dünyaya tanıtımında büyük rol oynayacağını bildirdi. HİB’in yurt dışından gelecek hastalara sıhhat vizesi vermesi konusunda yetkilendirildiğini hatırlatan Kaçar, daha çok sıhhat kuruluşunun Turquality kapsamında yer almasını da istek ettiklerini söyledi.

İhracatçılara tanınan Yeşil Pasaport uygulamasına da değinen Alperen Kaçar, 2017 yılından bu yana 68 adet özel pasaport tanımlandığını belirterek, 1812 sıhhat kuruluşunun, 412 aracı kuruluşun bulunduğu bölümün, ihracatçılar için büyük kolaylık getiren bu uygulamadan daha fazla faydalanması gerektiğini bildirdi.

HİB’E İŞTİRAK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

HİB Genel Sekreteri Fatih Özer ise birliğin kendi genel sekreterliğine kavuşması ve memleketler arası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nün kurulmasının akabinde üye sayısının süratle arttığına dikkat çekerek, “Çok kısa müddette 2 bin 800’ün üzerinde üyeye ulaştık. Yalnızca sıhhat hizmetleri bölümündeki üye sayımız 667 oldu. Verilen dayanak ve teşvikler sayesinde bu sayının giderek artacağına inanıyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.