Ve akaryakıta indirim geldi: Pompaya yansıdı! İstanbul, Ankara ve İzmir’de ne kadar?

Son dakika haberi… Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar akaryakıt ve motorin fiyatlarındaki değişimi dikkatle takip etmeye devam ediyor. Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve doların 16 lira sonuna dayanmasıyla akaryakıta birer gün ortayla 2 defa artırım gelmişti.

SON ARTIRIMLARLA LİTRE FİYATI 24 LİRA HUDUDUNA DAYANMIŞTI

Akaryakıtın litre fiyatı 17 Mayıs tarihinde 1 lira 70 kuruş, 19 Mayıs tarihinde ise 1 lira 4 kuruş olmak üzere toplamda 2 lira 74 kuruş artmıştı. Son artırımlarla birlikte akaryakıtın litre fiyatı 24 lira hududuna dayanmışken, bu sefer bir indirim haberi geldi.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş eser fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve hürü nedeniyle şirketler ve kentlere nazaran küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında cürüm duyurusunda bulunmasının akabinde sendika, dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.