YETERLİ Partili Çıray’dan ‘Abdülhamid Han’ sorusu: Neden kendi karasularımıza çekildi?

ANKARA – Abdülhamid Han sondaj gemisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle dün yapılan uğurlama merasiminin akabinde Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusunda vazife yapmak için yola çıktı.

Abdülhamid Han’ın misyon yapacağı yerin hiçbir siyasi kazanım elde edilemeyecek, ulusal menfaatlere katkı sağlamayacak bir noktada olduğuna dikkat çeken GÜZEL Parti Genel Lider Başdanışmanı Aytun Çıray, mevzuyu Meclis gündemine taşıdı.

‘SİYASİ YAHUT EKONOMİK BİR KAZANIM OLMAKTAN UZAK BİR HAMLEDİR’

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Çıray, sondaj gemisinin Türkiye kıyılarına çok yakın bir noktada misyon yaptığını, bu nedenle bir kazanım olmadığını belirterek, “2020 Ağustos ve Eylül aylarında, Oruç Reis araştırma gemisi Meis Adası güneyindeki Yunanistan tarafından hak argüman edilen bölgede Deniz Kuvvetlerimizin fevkalâde takviyesiyle araştırma yapmış fakat gerek ABD gerekse AB’den gelen sert ikazlarla bu bölgedeki faaliyetleri askıya alınmıştır. ABD/AB’yi rahatsız etmeyecek bir noktada (Türkiye kıyısından yaklaşık 30 Deniz mili uzakta) faaliyet gösterilmesi siyasi yahut ekonomik bir kazanım olmaktan uzak bir ataktır. Birebir vakitte Yunanistan’ın hak savları ile de uyumluluk göstermektedir” dedi. Çıray, değerlendirmesinde “Kısacası dağ fare doğurmuştur” diye konuştu.

‘ABDÜLHAMİD HAN ORUÇ REİS’İN ARAŞTIRMA YAPTIĞI BÖLGEDE GÖREVLENDİRİLMELİ’

Türkiye’nin menfaatleri düşünüldüğünde Abdülhamid Han’ın vazife yerinin daha evvel Oruç Reis gemisi tarafından araştırması (survey) yapılan bölge içerisindeki bir noktada olması gerektiğini kelamlarına ekleyen Çıray, “Ancak gerçekleştirilen atağın, ülkemize ekonomik olarak çıkar sağlamayacak, siyasi olarak bir getirisi olmayacak ve sondaj faaliyetinde günlük olarak milyonlarca doları harcayarak batıyı sinirlendirmeden iç siyaset kazanımı elde etmek için yapılan bir israf olduğu ortadadır” sözlerine yer verdi.

‘ABDÜLHAMİD’İ GKRY’NİN YETKİ ALANIMIZDA ARAŞTIRMA YAPTIRDIĞI YERE NEDEN GÖNDERMİYORSUNUZ?’

İYİ Partili Çıray’ın Bakan Dönmez’e soruları şu halde:

– Erdoğan milletimizi hamasetle oyaladığı bu periyotta Doğu Akdeniz’de GKRY’nin kelamda 6 numaralı parseli içinde İtalyan ENI ve Fransız TOTAL şirketleri tarafından araştırmaya devam edilmektedir. Üstelik bu parselin kıymetli bir kısmı da Türk Deniz yetki alanları içerisinde yer almaktadır. Bu parseldeki GKRY ismine yapılan çalışmalara da neden devlet kurumlarından bir itiraz gelmemiştir? Vilayetle bir tutum konulacaksa Abdülhamid Han sondaj gemisi niçin buraya gönderilmemiştir?

– 2020 yılında Yunanistan’la gerginlik kıymetine Meis güneyinde 2 ay mühlet ile Oruç Reis tarafından icra edilen araştırma faaliyetlerinin sonuçları ne olmuştur?

– Bu bölgede öbür hiç mi sondaj yapılacak alan bulunamamıştır?

– Abdülhamid Han Gemisi’nin sondaj faaliyetlerinin günlük maliyeti dolar bazında ne kadardır?

– AB ve ABD’nin sert ihtarları gereği problemsiz bölgelere yani kendi karasularımıza mı çekilmekteyiz? (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.