Yunan gazeteciden acil davet: 2. Çernobil felaketini Erdoğan önleyebilir

Ukrayna’da Rusya’nın denetimindeki bölgede bulunan ve son günlerde bombardıman amacı haline gelen Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporjiya etrafında tansiyon yükseliyor. Memleketler arası Atom Gücü Ajansı Lideri Rafael Grossi’nin Zaporijya Nükleer Santrali’nin son durumunu ‘tamamen denetimden çıktığı’ diye nitelemesinin ardınan Rus basınından bir “acil çağrı” geldi.

“Erdoğan’a hemen muhtaçlık var: Yeni Çernobil’den bizi sadece Türkiye Cumhurbaşkanı kurtarabilir. Zaporijya santraliyle ilgili ihtilafta risk çok büyük, tahlil yok” başlıklı yazıda Rostovski, Avrupa Çernobil ölçeğinde yeni bir nükleer felaketle, hatta daha da kötüsüyle karşı karşıya. Bunlar gazetecilik abartıları değil, analistlerin teorileri değil, düzmece uzmanların uydurmaları değil. Bu, birebir anda birkaç bağımsız kaynaktan gelen resmi bilgi. Tehlike kapıda” diye yazdı.

Yazıda özetle şöyle deniliyor:

“ÜÇ RADYASYON SENSÖRÜNE ZİYAN VERİLDİ”

Rusya, Ukrayna bombardımanının tüm dünya için bir felaket tehlikesi yarattığını savunurken, Ukrayna Rus birliklerini santral bölgesinde silah depolamakla suçluyor. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Korgeneral İgor Konaşenkov Ukrayna’nın pazar günü Zaporjya nükleer santraline düzenlediği atağın güç dalgalanmasına neden olduğunu ve santralin şalterinde dumanın patlayarak acil bir kapatmayı tetiklediğini, itfaiye takımlarının yangını söndürdüğünü söylemişti. Kremlin Sözcüsü Peskov, batılı güçleri Kiev’i santrale saldırmayı bırakmaya zorlamaya çağırdı. Lakin Ukrayna askeri istihbarat şefi Yusov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’nın nükleer santralini bombaladığını gördük” savını ortaya attı.

Geçen hafta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında ele geçirdiği devasa Zaporijya Nükleer Santrali’ne memleketler arası denetçilerin girişine müsaade verilmesi gerektiğini söyledi. Guterres, Avrupa’nın en büyük nükleer santraline saldırmanın “intihar manasına geleceğini” belirtti.

Ukrayna, Rus bombardımanının Cumartesi günü üç radyasyon sensörüne ziyan verdiğini açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.