Yurdun tamamında etkili olacak! Meteoroloji gün verip uyardı: Sağanak, kar, toz taşımı geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, akşam saatlerinde başlayacak kuvvetli sağanak, Samsun’un doğusu, Ordu ile Giresun çevrelerinde, Trabzon’un doğusu ve Rize ile Artvin’in kıyı kesimlerinde etkili olacak.

Orta Karadeniz’de kuvvetli (21-50 kilogram/metrekare), Doğu Karadeniz’de ise yer yer çok kuvvetli (21-75 kilogram/metrekare) olması beklenen yağışların etkisinin, yarın sabaha karşı azalacağı ve öğlene kadar süreceği tahmin ediliyor.

Sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Gece ve yarın sabah Doğu Karadeniz’de Rize ve Artvin’de su baskınlarına dikkat edilmesi konusunda uyarı geldi.

Önümüzdeki 4 gün sıcaklıklar düşecek ancak Cuma gününden itibaren tekrar yükselecek.

KAR UAYRISI

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu olacağı belirtilerek, “Bitlis Hakkari ve Muş’ta sabah saatlerinden, Van’da ise öğle saatlerinden itibaren zaman zaman kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması tahmin edilmektedir. Bölgenin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı beklenmektedir.

TOZ TAŞIMI UYARISI

Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının yağış alan yerlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege ile Karadeniz kıyılarında kuvvetli (40-70 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

ÇARŞAMBA GÜNÜNE DİKKAT

Öte yandan Meteoroloji yayınladığı hava durumu haritasında çarşamba günü yurdun tamamında sağanak, yağmur, kuvvetli yağmur görüleceğini duyurdu.

KAR 30 SANTİME ULAŞTI

Ülkenin önemli kış turizmi merkezlerinden olan Erciyes Dağı’nda dün sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı yüzleri güldürdü. 2 bin 800 metreden itibaren etkili olan kar yağışı sonrası zirve beyaza bürünürken. kar kalınlığı ise yer yer 30 santime kadar ulaştı. Erciyes’te kar yağışı sonrası kartpostallık görüntüler oluştu.

BUGÜN 12 YARIN 6 KENTTE SARI ALARM

Meteoroloji bugün, “Artvin, Giresun, Kastamonu, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Trabzon, Van, Zonguldak, Bartın, Düzce” için sarı kodlu uyarıda bulundu.

Yarın ise “Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Samsun, Trabzon” için yeniden sarı alarm verildi.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı bulutlu 22

İstanbul: Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 26

Adana: Parçalı, yer yer çok bulutlu, kıyı kesimleri yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 27

Antalya: Parçalı ve az bulutlu 27

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı, yağışlar yer yer kuvvetli 23

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı, yağışlar yer yer kuvvetli 22

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 15

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu 26

 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU RAPORU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx