‘Yüzen kale’ Donanma’da!

GÖKHAN KARAKAŞ/İSTANBUL- Türkiye’nin amfibi hücum gemisi (LHD) olarak inşa edilen TCG Anadolu’nun deniz kabul testlerini başarıyla geçmesi üzerine Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimi gerçekleşti. Her türlü deniz hava aracının iniş ve kalkışı başarıyla denenen TCG Anadolu’da ilk tatbikat da yapıldı. Marmara Denizi açıklarında yapılan tatbikata ‘Timsahlar’ olarak adlandırılan amfibi deniz piyadeleri konuşlandırılırken, yara savunma ve yangın söndürme ekipleri becerilerini denedi. TCG Anadolu’daki görevlendirilecek personele yönelik ilk ön emniyet eğitimleri başarıyla gerçekleşti.

GENİŞ PİSTLERE SAHİP

Donanmanın etki gücünü kıtalararası mesafeye aktarmasını sağlayacak TCG Anadolu, deniz kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Yapımına 2015 yılında Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde başlanan L400 borda numaralı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’nun güvertesine her türlü deniz hava aracının inişine uygunluğu onaylanırken, Türkiye’nin F35 projesinden çıkarılmasının ardından Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) yoğun kullanımı için pistleri geliştirilmişti.

KITALARARASI GÖREV

Gemide görev yapacak askerlerin eğitilmesi ve ana amacı olan deniz piyadelerinin uzun mesafelere nakli için hazırlanan TCG Anadolu’da ilk ön emniyet eğitimleri gerçekleşti. Deniz piyadelerini uzun mesafelerdeki hedeflere götürebilecek yeteneklere sahip TCG Anadolu’ya çıkarma gemileri bindirildi. 231 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğindeki gemiye, deniz piyadelerini taşıyan çıkarma gemileri de yüklendi.

GEMİDE İLK TATBİKAT

16 deniz mili süratte yaklaşık 9 bin deniz mili (16 bin km) gidebilen TCG Anadolu’da görevli personel ilk tatbikatlarını da gerçekleştirdi.

Yangın ve dumana karşı yara savunma eğitimi alan TCG Anadolu personeli eğitimlerini sürdürecek. Geminin içindeki su alabilen havuza tank taşıyabilen 4 Mekanize Çıkarma Gemisi girebilirken, 13 tank, 27 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), 6 Zırhlı Personel Taşıyıcı(ZPT), 48 römork ve çeşitli maksatlardaki 94 araç yüklenebiliyor. Uçuş güvertesinde 10 helikopter ya da 50 insansız hava aracı bulunabilen gemide yaklaşık 1300 personel görev yapacak. Tam donanımlı hastanenin de bulunduğu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu, bir amfibi taburunu kriz bölgelerine taşıyabiliyor.

Gemide yaklaşık 1300 personel görev yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir