Zabıta memuru, oyuncak tutkusuyla 5 bin modüllük koleksiyon yaptı

Küçükken başladığı oyuncak biriktirme tutkusu şimdilerde koleksiyon sahibi olmasına yetecek kadar büyüyen 31 yaşındaki zabıta memuru Mesut Bulut, kutuların içinde biriktirmeye başladığı oyuncaklar dolaplara ve kanepe altlarına sığmayınca meskeninin bir odasını tutkuyla bağlandığı hobisine ayırdı.

Bulut, yaklaşık 5 bin modülden oluşan, hepsi sağlam ve farklı devirlerin tarzlarını yansıtan oyuncaklarına gözü üzere bakıyor, onların listesini tutuyor ve her rafta hangisinin olduğunu ezbere biliyor.

İçinde günlerce kalsa dahi sıkılmadığı Gaziosmanpaşa’daki odasında AA takımını karşılayan Bulut, oyuncak ve figür biriktirme tutkusunu anlattı.

“Küçük yaşlardan gelen bir bağ”

Kendisine ilişkin bir ortam olmasını istediği için odasını koleksiyonuna ayırdığını tabir eden Bulut, “Küçük yaşlardan gelen bir bağ bu. Nereye baksam onları görmek istedim. Küçük yaşlarımda oyuncaklarla oynuyor ve onları topluyordum. Büyüdüğümde de bundan vazgeçemediğimi gördüm ve toplamaya başladım. Birinci başlarda sergileme alanım olmasa da çekmecelerde sakladım sonra bu sevda, bu hale dönüştü.” dedi.

1000’den fazla koleksiyoncudan oyuncak topladı

Bulut, koleksiyonculuğun sabır gerektiren bir uğraş olduğunu, oyuncakları 1000’den fazla koleksiyoncudan topladığını söyledi.

Koleksiyoncularla ortalarında paslaştıklarını lisana getiren Bulut, “Takas oluyor, ikramlaşmalar oluyor. Ayrıyeten bitpazarlarına da sık sık uğruyorum ancak seri yapmak ekstra vakit alan bir şey. Daima onu bulmaya çalışıyorsun. On tane seri var mesela 9 tanesi var. Biri için aylarca koşturduğum vakitler da oldu.” diye konuştu.

Raflara dizemediği oyuncaklar var

Evinin çekmeceleri ve baza altlarında dahi hâlâ raflara dizemediğini oyuncaklar olduğunu anlatan Bulut şöyle devam etti:

“İleride daha büyük bir konuta geçtiğim vakit tahminen iki odaya yayacağım, tahminen meskenin salonunu eksiksiz koleksiyon yapacağım. Küçükken oyuncaklarımla çok hoş oynuyordum, kırmıyordum, hepsine çok âlâ bakıyordum. Buradaki oyuncakların 100’den fazlası çocukluğumdan kalma. Bu vakte kadar o yüzden sağlam bir biçimde geldiler. Uygun ki de kırmamışım. O vakitler varilde saklıyordum. Oyuncaklar aslında kalite kalite değişiyor lakin materyal ve içerik olarak her vakit eski oyuncaklar daha uygun. Şimdiki bir Ninja Kaplumbağa figürü ile eski bir Ninja Kaplumbağa figürü ortasında dağlar kadar fark var. Tıpkı şey Kinder ya da hamburger oyuncakları için de geçerli.”

Bulut, yansısını ölçmek için odasına aldığı küçük yeğeninin donup kaldığını, sonra da oradan çıkmak istemediğini, ona sık sık oyuncak ikram ettiğini anlattı.

Çocuğu olursa ne yapacak?

Geçen ay evlenen Bulut, “İleride çocuğunuz olduğunda oyuncaklarınızla oynamasına müsaade verecek misiniz?” sorusuna “Gerçekten kritik bir soru. Kendimi buna hazırladım. Ona birkaç koli oyuncak hazırladım, parçalamasın diye ancak gelip bu odadan bir oyuncağı isterse oyuncaktan vazgeçeceğim diye düşünüyorum.” yanıtını verdi.

“Annem de çiçeklerini evladı üzere seviyor”

Annesi Rezzan Bulut’un da çocuk ruhlu bir bayan olduğunu, vakit zaman oyuncaklarından alan annesinin 700’ü aşkın çiçeği bulunduğunu söz ederek “Onları evladı üzere seviyor. Kaşıkla pipetle su veriyor.” dedi.

“Oyuncaklarım 100 yıl sonra tarihi eser olabilir”

Bulut, ziyaret ettiği Sunay Akın’ın oyuncak müzesini çok beğendiğini lisana getirdi.
Müzede değişik diyarlara gittiğini, Akın’ı tebrik ettiğini aktaran Bulut, “Benim oyuncaklarımın da o yolda ilerlediğimi düşünüyorum, 50-100 yıl sonra bunlar da tarihi eser niteliği taşıyacak. Birden fazla kişi gelip görmek istiyor. Hoşuma da gidiyor bu açıkçası. İlerleyen vakitte ne olur bilmiyorum.” diye konuştu.

“Çocuk ruhlu bir insan koleksiyon toplayabilir”

Her şeyi ayrıntısına kadar yazıp istatistik tuttuğunu anlatan Bulut şöyle devam etti:

“Bir yılda koleksiyona harcadığım para, yıllık akaryakıt paramı geçiyor. Ayda 2 bin lira limit koysam da onu aştığım vakitler, dayanamadığın şeyler oluyor zira fırsat gelmiş, almadığın vakit kaçırıyorsun. Az bir modül, ne yapacaksın? O vakit ayda 5 bin liraya kadar çıkıyor. Koleksiyonculuk çok hoş bir uğraş. İnsanların bazen ön yargıları oluyor. ‘Büyüdün hâlâ oyuncaklarla oynuyorsun. Evlen de çocuğunla oyna.’ falan. Bu şekil çok yorum geliyor. İnsanların şunu bilmesi gerekiyor: Bunun yaşla ilgisi yok, yaş ilerlese de ruhlar birebir. Çocuk ruhlu bir insan koleksiyon toplayabilir. Herkes keyifli olduğu şeyle yaşamak ister. Ben de odamın içinde duvarlar bunlarla kaplı, onları görünce keyifli oluyorum. Herkes sevdiği uğraşın peşinden gitsin.”

Odasında 4 bin 500’den fazla oyuncak olduğunu lakin konutun öteki odalarında yer alan depolama alanlarındakilerle birlikte bunun 5 bini bulduğunu lisana getiren Bulut yakında tekrar sayım yapacağını kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.