Apple Watch, Çarpıntısı Başlayan Doktorun ‘Atriyal Fibrilasyon’a Girdiğini Tespit Edemedi

‘@DrDahiliye’ ismiyle YouTube’da paylaşımlar yapan iç hastalıkları ve hematoloji uzmanı doktor Atilla Uslu, atriyal fibrilasyona(ritim bozukluğu’ girdiğini ve kullandığı Apple Watch saatin bunu fark etmediğini açıkladı.

Apple Watch gibi giyilebilir teknolojik ürünlerin insanların sağlıkları ve sahip olunan hastalıkların erken teşhisinde önemli yeri olduğunu belirten Uzman Doktor Atilla Uslu, düzenli olarak sabahları yüzdüğünü ancak bir sabah yüzerken çok erken yorulduğunu söyledi.

Normalde 40-45 dakika kadar yorulmadan yüzdüğünü belirten Uslu, o sabah 10-15 dakika kadar yüzdükten sonra yorulduğunu söyledi. Yorulmasına ve nefesinin daralmasına anlam veremeyen Atilla Uslu, dinlendikten sonra vücudu ile inatlaşarak yüzmeye devam etti ancak bu sefer de çarpıntısı başladı.

Çarpıntısını yaptığı diyetten dolayı aç olmasına bağlayan Doktor Uslu, havuzdan çıktıktan sonra Apple Watch’unu taktığını söyleyerek devam eden çarpıntısını çok büyütmediğini çünkü önemli bir durum olsaydı EKG çekerek atriyal fibrilasyonu fark edebilen saatinin durumu kendisine haber vereceğini düşündüğünü belirtti.

Eve geldiğinde ise çarpıntısının devam ettiğini belirten Uslu, aynı zamanda da hafif sersemlik başladığını ancak hala Apple Watch’ın olası bir risk durumunda kendisini uyaracağına güvendiği için telaşa kapılmadığını belirtti.

Her ne kadar Apple Watch’a da güvense efor kısıtlaması, çarpıntı, hafif sersemlik gibi durumlardan ötürü eve geldiğinde bir de tansiyonunu ölçmeye karar veren Uslu, tansiyonunu ölçtükten sonra ise adeta şoke oldu.

Tansiyon ölçümünden sonra şoke olan doktor ardından ise Apple Watch ile EKG çekmeye karar verdi ve çektiği EKG’nin sonucu karşısında başından aşağıya soğuk sular döküldü.

Apple Watch ile EKG çektikten sonra atriyal fibrilasyona girdiğini fark eden Uslu, en yakın hastaneye giderek durumunun kontrol altına alındığını belirtti.

İç hastalıkları ve hematoloji uzmanı doktor Atilla Uslu’nun yaşadıklarını anlattığı o videosu: ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx