Ethereum Vadeli İşlem ETF’leri SEC’ten Onay Alabilir mi?

Ethereum veya Bitcoin-Ethereum vadeli işlem ETF’leri için en az 16 başvuru ABD’de düzenleyici onay bekliyor. Peki Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ne karar verecek?

SEC’in Ethereum ETF’lerini onaylaması muhtemel

Wall Street Journal’ın konuya aşina kaynaklara dayandırdığı haberine göre SEC’in, Ethereum vadeli borsa yatırım fonları (ETF’ler) için aynı anda birden fazla başvuruyu onaylaması muhtemel. Temmuz ayından bu yana, düzenleyici kurum, vadeli Bitcoin (BTC) ve Ethereum stratejilerini birleştiren talepler de dahil olmak üzere çeşitli yatırım firmalarından gelen başvurularla dolup taştı. Şu an itibariyle SEC, firmalara başvurularını geri çekmeleri talimatını vermedi. Bu, firmalara benzer başvuruları geri çekmeleri talimatının verildiği 2021’den bu yana bir değişiklik. WSJ kaynaklarına göre bu durum, düzenleyici kurumun fonun lansmanını birkaç hafta içinde engellemeyeceğini gösteriyor

Ether veya Bitcoin-Ether vadeli işlem ETF’leri için en az 16 başvuru düzenleyici onayı bekliyor. ETH, Ethereum Blockchain’in yerel tokeni. Ayrıca, merkezi olmayan ağ içinde peto-peer işlemler için kullanım imkanı var. Bir kripto vadeli işlem ETF’si, kripto vadeli işlem sözleşmelerinin performansını izler. Örneğin, doğrudan Bitcoin veya Ethereum’a yatırım yapmak yerine, bir kripto vadeli işlem ETF’si bu dijital varlıkların fiyatına bağlı vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapar.

SEC, talepleri almaya devam ediyor

Kripto vadeli işlemlerinin onaylanma ihtimalinin belirmesiyle birlikte SEC talepleri almaya devam ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu haftanın başlarında, varlık yönetim firması Valkyrie, Bitcoin-Ethereum vadeli işlem stratejisini birleştiren önceki bir başvuruya ek olarak bir Ethereum vadeli işlem ETF’si için başvuru yaptı. Valkyrie bu yarışta ilk sırada yer alıyor. Bu yüzden, BTC-ETH ETF’sinin Ekim ayı başında piyasaya sürmesi mümkün.

ETF endüstrisinde, ilk hamle avantajı zorunlu. Morningstar’ın verilerine atıf yapan WSJ’ye göre, ProShares’in onayladığı ilk vadeli Bitcoin ETF’si, Ekim 2021’deki başlangıcından bu yana yönetim altındaki varlıklarda 1 milyar dolar toplarken, Valkyrie’nin birkaç gün sonra piyasaya sürülen benzer ürünü yönetim altındaki varlıklarda yaklaşık 28 milyon dolar topladı.

Analist: SEC Ethereum Vadeli İşlem ETF’sini onaylayamaz!

Cinneamhain Ventures’ın ortaklarından Adam Cochran, yakın tarihli bir paylaşımında SEC’in aynı anda ETH’nin kayıtsız olan yeni bir içsel “kripto varlık menkul kıymeti” olduğunu iddia edemeyeceğini ve bir ETH Vadeli İşlem ETF’sini onaylayamayacağını belirtiyor.

Kripto analisti, “Kayıtsız bir menkul kıymetten yapılmış bir vadeli işlem ETF’sine sahip olamazsınız” diyor. Ona göre SEC’in Ethereum (ETH)’nin bir emtia ya da para olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Ayrıca, Howey yönetiminde yalnızca işlemsel meseleye saldırmaya geri dönmesi lazım. Bu bağlamda Cochran şunları ekliyor:

Dolayısıyla SEC bir Ethereum vadeli işlem ETF’sini onaylıyorsa, özünde Ethereum’un kendisinin bir menkul kıymet olmadığını kabul ediyor demektir. Satılma şekline rağmen, Proof-of-Stake (PoS) olmasına rağmen, amacına ve kullanımına rağmen. Bu büyük bir kazanç.

SEC’in onayı diğer davaları etkileme potansiyeline sahip

Adam Cochran ayrıca, SEC’in bu hamlesinin Ripple’ın SEC-Ripple davasında gündeme getirebileceği bir şey olduğunu söylüyor. Çünkü, varlığın kendisi ile satışı arasında açıkça bir ayrım meselesi olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Ancak analist, bunun fiilen tüm kripto varlıklarının menkul kıymet olmadığı anlamına gelmediğini açıklıyor. “Ancak,” diye ekleyen Cochran, şöyle devam ediyor:

SEC’in bir yerlerde bir çizgi olduğunu kabul ettiği anlamına geliyor. Şimdi çizginin var olup olmadığından ziyade çizginin nerede olduğu konusunda dava açmak zorundayız.

XRP yanlısı avukat John Deaton, Cochran’ın durumu yorumlamasını değerlendirdi. Deaton, Cochran’ın burada yüzde yüz haklı olduğunu söylüyor. Deaton, SEC’in bir Ethereum Vadeli İşlem ETF’sini onaylaması halinde, XRP’yi içeren herhangi bir potansiyel temyiz başvurusuna da olumlu yaklaşacağını ileri sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx