Hamas heyeti Moskova’da

Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova’da İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri’nin de yer aldığı toplantıda Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ile bir araya geldi. Görüşmenin detaylarını paylaşan Rus Kommersant gazetesinin haberine göre Rusya’daki Hamas heyeti, İsrail ile ateşkes kararı alınana dek elindeki rehineleri serbest bırakmayacağını belirtti.

‘ZAMAN GEREKİYOR’

Haberde, Hamas üyelerinin ‘rehinelerin serbest bırakılması için Gazze’yi hedef alan saldırıların sona ermesi’ koşulunu öne sürdüğü kaydedildi. Yine Rus medyasına göre Hamaslı yetkililer farklı Filistinli direniş hücrelerinin elinde bulunan rehinelerin yerlerinin tespitinin zaman alacağını ifade etti. Rusya’nın Hamas heyetini ağırlaması İsrail’in tepkisini çekerken Rusya’nın İsrail Büyükelçisi Anatoly Viktorov, Gazze Şeridi’nde tutulan rehinelerin serbest bırakılması için Rusya’nın da Hamas ile temas halinde olduğunu vurguladı.

İSRAİL: 229 REHİNE VAR

Diğer yandan İsrail ordusu Hamas’ın elindeki rehine sayısını 229 olarak açıkladı. İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari önceki günkü açıklamasında 224 rehine olduğunu söylemişti. Hamas, şu ana kadar Gazze’de tutulan dört rehineyi serbest bırakmıştı. Örgütten daha önce yapılan açıklamada, rehinelerin İsrail hapishanelerinde tutulan yaklaşık 6 bin Filistinli ile takas edilebileceği belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx