‘Hamas Katar’dan ayrılacak’ iddiası: ‘2 ülkeyle iletişime geçildi’

İsrail’in kara harekatı başlatma olasılığı olduğu konuşulan Gazze’nin güneyindeki Refah’a düzenlediği saldırılarda en az sekiz Filistinli hayatını kaybetti. ABD basınına yansıyan haberlerde ABD’nin İsrail’e yeni bir askeri desteğe hazırlandığı ve siyasi bürosu Katar’da olan Hamas’ın bürosunu başka bir ülkeye taşımayı düşündüğü iddia edildi.

REFAH’A SALDIRI: 8 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

AA’nın sağlık kaynaklarından aktardığına göre, İsrail Refah’ın doğusu ile batısında evlere saldırı düzenledi. Es-Selam Mahallesi’ndeki saldırıda Filistinli bir kadın hayatını kaybederken, bazıları da yaralandı ancak yaralı sayısı açıklanmadı. Kentin batısındaki Tel es-Sultan Mahallesi’nde Rıdvan ailesine ait bir evin bombalanması sonucu ise yedi Filistinli öldü, aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Yaralılar, Refah’taki Kuveyt Hastanesi’ne nakledilirken, sivil savunma ekiplerinin enkaz altından ölü ve yaralı çıkarmaya devam ettiği ve ölü sayısının artabileceği kaydedildi.

WSJ: HAMAS SİYASİ BÜROSÜ KATAR’DAN AYRILMAYI DEĞERLENDİRİYOR

ABD’nin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinden Summer Said ve Stephen Kalın’ın haberine göre, liderliğini İsmail Haniye’nin yaptığı Hamas Siyasi Bürosu, merkezini halihazırda bulunduğu Katar’dan başka bir ülkeye taşımayı değerlendiriyor.

Bu süreçte Washington yönetiminin Gazze’de ateşkese varılması konusunda Mısır’la birlikte arabuluculuk yapan Katar’ı baskı altında tuttuğunu hatırlatan WSJ, Hamas Siyasi Bürosu’nun, 2012 yılından bu yana bulunduğu Katar’ın başkenti Doha’dan ayrılması durumunda bunun İsrail ve Hamas arasında yürütülen dolaylı ateşkes ve rehine takası görüşmelerini ‘tepe taklak edeceği’ ve ABD ile İsrail’in Hamas’a mesaj iletmesini zorlaştıracağı değerlendirmesinde bulundu. Gazeteye göre, Arap yetkililer, Hamas’ın son günlerde bölgedeki en az iki ülke ile iletişime geçtiğini ve Hamas Politbürosu’nun başkentlerine taşınması konusunda açık olup olmadıklarını sorduğunu söyledi. İddiaya göre, bu ülkelerden biri de Umman’dı. Umman, WSJ’nın yorum talebine yanıt vermedi.

‘GÖRÜŞMELERİN SONA ERME OLASILIĞI ÇOK GERÇEK’

Gazeteye konuşan Arap yetkililere göre, Hamas, rehine takası görüşmelerinin aylar sürebileceği, bunun da Hamas’ın Katar ile yakın ilişkileri ile Doha’daki varlığını riske atacağı görüşünde. Konu hakkında bilgi sahibi Arap bir arabulucu, görüşmelerin halihazırda tıkanmış gibi göründüğünü, Hamas ile müzakereciler arasındaki güvensizliğin arttığını ileri sürdü. Gazeteye göre, son haftalarda Mısır ve Katar, şartlarını yumuşatması konusunda Hamas temsilcilerine baskı uyguluyordu, Hamas, zaman zaman rehine takası anlaşmasını kabul etmemesi halinde ülkeden çıkarılma tehdidi de almıştı. Başka bir Arap arabulucu, “Görüşmelerin sona erme olasılığı çok gerçek” değerlendirmesinde bulundu.

WSJ’nin iddiasına göre, İsrailli yetkililer, aylardır Katar’ın Hamas’a yeterince baskı yapmadığı endişesiyle Mısır’dan ateşkes ve rehine takası görüşmelerinde daha çok rol üstlenmesi için çalışma yürütüyor. ABD’li bir yetkilinin iddiasına göre ise ‘ABD’nin Hamas’ın Katar’daki varlığına son vermek konusunda konuşmak istemesi halinde, Katarlılar, ikili ilişkileri için en iyi olan neyse onu yapmaya hazır olduklarını’ ifade etmişti.

İDDİA: ABD, İSRAİL’E YENİ ASKERİ DESTEĞE HAZIRLANIYOR

WSJ, bir başka haberinde ise İsrail’e ABD’deki Joe Biden yönetiminin, bu ülkeye yaklaşık 1,3 milyar dolarlık yeni bir silah satışına hazırlandığını iddia etti. Gazetenin ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Washington’ın İsrail’e verdiği askeri desteği kesintisiz şekilde sürdürdüğüne vurgu yapıldı. Haberde, Biden yönetiminin, toplam değeri 1,3 milyar doları bulan ve içinde tank mühimmatları, askeri araçlar ve havan toplarını barındıran yeni bir silah satışı paketine onay vermeye hazırlandığı aktarıldı.

Söz konusu satışın gerçekleşmesi halinde bunun 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana ABD’den İsrail’e verilen en büyük askeri desteklerden biri olarak kayıtlara geçeceği vurgulanan haberde, bunun ABD Kongresi’nde süreci devam eden 26 milyar dolarlık İsrail’e destek paketinin dışında olduğu bildirildi. Haberde, söz konusu satışların, 700 milyon dolarlık 120 milimetre tank mühimmatı, 500 milyon dolarlık taktik araç ve yaklaşık 100 milyon dolarlık 120 milimetre havan topunu barındıracağı ifade edildi.

Silahların üretimlerinin tamamlanıp İsrail’e teslim edilmesinin aylar alabileceği, Biden yönetiminin silah satışına onay sürecini en hızlı şekilde işlettiği de belirtildi.

KONGRE’DE İSRAİL’E DESTEK PAKETİ

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Ukrayna ve İsrail’e ayrı ayrı yardım yapılmasını öngören birbirinden bağımsız tasarılar hazırladıklarını duyururken, ABD Başkanı Joe Biden’dan tasarılara destek gelmişti. Johnson, biri İsrail, diğeri Ukrayna ve diğeri de Tayvan’la ilgili yardımları içeren 3 ayrı tasarıyla ilgili detayları dün kamuoyu ile paylaşmıştı. Buna göre, İsrail’e 26 milyar dolarlık yeni bir destek paketi öngörülmüştü. Tasarıların cumartesi günü Temsilciler Meclisi’nde görüşülmesi ve kabul edilmesi durumunda Senato’ya gönderilmesi bekleniyor. Biden, tasarıları gelir gelmez imzalayacağını açıklamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx