Yoğun bakımdaki kanser hastasına cinsel istismar! O hemşireye istenen ceza belli oldu…

İzmir’de yaşayan N.C., 24 Nisan 2023’te kanser teşhisiyle  Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görmeye başladı. N.C., 5 Mayıs’ta ise yoğun bakım ünitesine alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı ve 20. Ağır Ceza Mahkemesinin kabul ettiği iddianameye göre ünitede görev yapan şüpheli erkek hemşire E.K’nın 17 Mayıs’ta gece saatlerinde mağdura cinsel saldırıda bulundu.

BAYGIN HALDEYKEN CİNSEL İSTİSMAR

İddia üzerine, tanık ifadelerine başvurulduğu ve kamera görüntülerinin incelemeye alındığı ifade edilen iddianamede, kayıtlarda şüphelinin baygın halde bulunan mağdur hastanın yanına gelerek ilaçlar verdiği ve cinsel saldırı eylemini gerçekleştirdiğinin görüldüğü belirtildi.

Hastanede görevli hemşirelerin olayı doğrulayan ifadelerinin de bulunduğunun bildirildiği iddianamede, şüphelinin mağdura verdiği ilaçların uyuşturucu veya uyarıcı madde içerikli olduğu ifade edildi.

“SADECE TEŞEBBÜS ETTİM PİŞMANIM”

Şüphelinin savunmasında, olaya sadece teşebbüs ettiğini, pişman olduğunu ve verdiği ilaçların antibiyotik olduğunu savunduğu, tevil yollu ikrarda bulunduğu iddianamede yer aldı.

İddianamede, mağdurun 24 Mayıs’ta vefat ettiği, ölümün şüpheli bulunması nedeniyle ayrı bir soruşturma yürütüldüğü de kaydedildi.

İDDİANEMEDEN

Cumhuriyet savcısı iddianamesinde şu ifadelere yer verdi:

“Suç tarihinde Ege Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi’nde hemşire olarak görev yapmakta olan şüphelinin aynı hastanede, aynı birimde bulunan beden ve ruh bakımdan kendisini savunamayacak durumda olan mağdura kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle nitelikli cinsel saldırıda bulunduğu, yine aynı şüphelinin mağdura tedavi kapsamında verilmeyen bir ilaç vererek uyuşturucu madde temin ettiği anlaşılmaktadır.”

İddianamede, erkek hemşire hakkında, “kamu görevini kötüye kullanarak beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı cinsel saldırı” ve “uyuşturucu ve uyarıcı madde temin etme” suçundan 40 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx